Sdílená kola se v letošním roce v Ostravě neuvěřitelně uchytila. S rozšířením do dalších částí města značně vzrostl i počet uživatelů a tak jich provozovatelé registrují už přes 21,5 tisíce. Sdílená kola se stala doslova hitem. "Pracuji v Kunčičkách, zaparkuji auto v Karolině, na kole si vyřídím co potřebuji. Je to skvělá věc," popisuje svůj způsob využívání sdílených kol muž v centru Ostravy.
Se zvýšeným počtem cyklistů v ulicích ale značně přibylo i stížností na jejich chování. "Já jako chodec z toho nejsem zrovna nadšený. Většinou jezdí bezohledně," potvrzuje občan Ostravy.
Problémem je hlavně jízda na chodníku, po přechodu a v protisměru. Strážníci už se setkali i s telefonováním za jízdy. Proto magistrát připravil kampaň Dávej bacha. "Rozhodli jsme se vytvořit edukativní kampaň, protože se ne vždy chování ohleduplně k chodcům a vozidlům," vysvětluje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Kampaň se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole. To bude v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola, na stojanech i přímo na kolech. Na desítce nejexponovanějších míst v centru Ostravy a v Porubě přibudou i plakáty. "I pro uživatele sdílených kol platí stejná pravidla, jako pro ostatní cyklisty. Mohou se pohybovat pouze po cyklostezkách, případně ve vyhrazených jízdních pruzích pro cyklisty a nebo po pravém okraji vozovky," potvrzuje mluvčí MP Ostrava Michael Beneš.
Za jízdu po chodníku hrozí cyklistům pokuta až 2 tisíce korun. Nejvyšší jsou ale tresty za alkohol. Tam může zaplatit až 50 tisíc.