Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Běžci vyběhali 210 tisíc na záchranu ohrožených luskounů

Ostrava-město |

Téměř 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro luskouny ostrovní. Díky nim pošle Zoo Ostrava na záchranu těchto kriticky ohrožených savců rekordních 210 tisíc korun. Organizátoři už také začali plánovat další ročník běhu.

V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil už pátý ročník charitativního běhu. Předešlé čtyři ročníky podpořily záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy a gibony stříbrné. Letošní ročník byl věnován zástupcům evolučně jedinečného savčího řádu luskounů – luskounům ostrovním.

Luskoun ostrovní (Manis javanica) se vyskytuje v rozmanitých typech prostředí jihovýchodní Asie, je aktivní převážně v noci a živí se hlavně mravenci a termity, které loví pomocí dlouhého jazyka. Mezi savci jsou luskouni zcela unikátní pro své šupiny pokrývající většinu těla. Ačkoliv jsou stejně jako chlupy, kopyta či nehty jiných živočichů tvořeny keratinem, především kvůli nim se luskouni dostali na pokraj vyhubení. Některé tradiční kultury totiž věří v jejich údajné léčivé či magické účinky. V Asii jsou luskouni navíc konzumováni jako luxusní delikatesa. Na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je luskoun ostrovní řazen v kategorii kriticky ohrožený. I přesto, že je spolu s ostatními sedmi druhy luskounů řazen v Příloze I CITES a je chráněn prakticky ve všech zemích svého výskytu včetně Indonésie, podle odhadů studie organizace TRAFFIC (2017) je každý rok v Indonésii upytlačeno na 10 000 luskounů. Luskouni jsou v současnosti považováni za nejvíce pašované savce světa!

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "O jejich ochranu usiluje záchranný program Trenggiling Conservation Program (trenggiling znamená v indonéštině luskoun) působící na Sumatře v Indonésii, jehož hlavním záměrem je omezení ilegálního obchodu s luskouny a úbytku jejich populací ve volné přírodě. Program na severu ostrova buduje záchranné a rehabilitační centrum pro luskouny ostrovní s cílem jejich návratu do divočiny, vzdělává místní obyvatele o luskounech a ochraně přírody jako takové a do ochranářských aktivit místní komunity i aktivně zapojuje – např. zaměstnáváním bývalých pytláků luskounů."

Výtěžek ze startovného podpořil tento záchranný program částkou 210 tisíc korun. Jedná se o rekordní výtěžek, který se kdy podařilo prostřednictvím charitativních běhů v Zoo Ostrava získat. Zbylou část výtěžku ve výši 50 tisíc korun získala Zoo Ostrava.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných projektů v různých částech světa již celkem 848 tisíc korun! Děkujeme všem běžcům, kteří se zúčastnili, „přiložili nohu k dílu“ a pomohli chránit ohrožené druhy zvířat na různých místech naší planety."

Organizátoři běhu už začínají připravovat další ročník charitativní akce. Běh v roce 2022 bude věnován loskutákům niaským – pěvcům, kterým hrozí úplné vyhubení.

Nahlásit chybu


K tématu

Do ostravské ZOO můžete za zvířaty i v zimě, děti v některé dny i zadarmo

23. prosince 2023 9:47 | Ostrava-město | Libor Běčák

Zoologická zahrada má své kouzlo i v zimním období. Návštěvníci mohou vidět většinu chovaných zvířat. I v zasněžených výbězích mohou pozorovat nejen zvířata mírného pásu, ale také ta z tropů a subtropů, jako jsou zebry, antilopy, některé druhy opic, sloni či papoušci.

Vánoční stromky obohatí jídelníček zvířat v Zoo Ostrava. Lvům slouží jako hračky

7. ledna 2024 11:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Už před Vánocemi mohli chovatelé v ostravské zoologické zahradě zpestřit jídelníček některým zvířatům vánočními stromky z hobby marketu, které byly poškozené, a tedy neprodejné. Po Vánocích pak zoo získala další stromky, které prodejcům a zahradnictvím zbyly.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

16. prosince 2023 16:35 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.


Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Včera 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

27. listopadu 2024 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

27. listopadu 2024 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

27. listopadu 2024 11:34 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba má dvě nové odborné učebny

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič

V Ostravě se už po 17. uskutečnila prestižní soutěž Studentský železný hasič. Každoročně probíhá v prostorách VŠB - Technické univerzity Ostrava a sjíždějí se na ni studenti středních a vysokých škol z celé ČR.

Děti porubských škol a školek budou díky Metodě instrumentálního uvědomování lépe připraveny na život

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

Slezskoostravské knihovny myslí i na nejmenší, mají pro ně interaktivní knihy i roboty

Roboti, tematické kufříky nebo interaktivní „tiché knihy“. Knihovny už zdaleka nejsou jen o klasické četbě a svou pozornost věnují dokonce i čerstvě narozeným dětem. Pobočky knihoven ve Slezské Ostravě nabízejí pro nejmenší čtenáře široké a různorodé vyžití.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Kamenec je počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku, hodnoceno bylo více než sto zařízení

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Běžci vyběhali 210 tisíc na záchranu ohrožených luskounů
Vydáno 3. listopadu 2021 15:47, Ostrava-město, Jiří Cileček
Téměř 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro luskouny ostrovní. Díky nim pošle Zoo Ostrava na záchranu těchto kriticky ohrožených savců rekordních 210 tisíc korun. Organizátoři už také začali plánovat další ročník běhu.

zdroj foto: Zoo Ostrava

V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil už pátý ročník charitativního běhu. Předešlé čtyři ročníky podpořily záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy a gibony stříbrné. Letošní ročník byl věnován zástupcům evolučně jedinečného savčího řádu luskounů – luskounům ostrovním.

Luskoun ostrovní (Manis javanica) se vyskytuje v rozmanitých typech prostředí jihovýchodní Asie, je aktivní převážně v noci a živí se hlavně mravenci a termity, které loví pomocí dlouhého jazyka. Mezi savci jsou luskouni zcela unikátní pro své šupiny pokrývající většinu těla. Ačkoliv jsou stejně jako chlupy, kopyta či nehty jiných živočichů tvořeny keratinem, především kvůli nim se luskouni dostali na pokraj vyhubení. Některé tradiční kultury totiž věří v jejich údajné léčivé či magické účinky. V Asii jsou luskouni navíc konzumováni jako luxusní delikatesa. Na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je luskoun ostrovní řazen v kategorii kriticky ohrožený. I přesto, že je spolu s ostatními sedmi druhy luskounů řazen v Příloze I CITES a je chráněn prakticky ve všech zemích svého výskytu včetně Indonésie, podle odhadů studie organizace TRAFFIC (2017) je každý rok v Indonésii upytlačeno na 10 000 luskounů. Luskouni jsou v současnosti považováni za nejvíce pašované savce světa!

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "O jejich ochranu usiluje záchranný program Trenggiling Conservation Program (trenggiling znamená v indonéštině luskoun) působící na Sumatře v Indonésii, jehož hlavním záměrem je omezení ilegálního obchodu s luskouny a úbytku jejich populací ve volné přírodě. Program na severu ostrova buduje záchranné a rehabilitační centrum pro luskouny ostrovní s cílem jejich návratu do divočiny, vzdělává místní obyvatele o luskounech a ochraně přírody jako takové a do ochranářských aktivit místní komunity i aktivně zapojuje – např. zaměstnáváním bývalých pytláků luskounů."

Výtěžek ze startovného podpořil tento záchranný program částkou 210 tisíc korun. Jedná se o rekordní výtěžek, který se kdy podařilo prostřednictvím charitativních běhů v Zoo Ostrava získat. Zbylou část výtěžku ve výši 50 tisíc korun získala Zoo Ostrava.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných projektů v různých částech světa již celkem 848 tisíc korun! Děkujeme všem běžcům, kteří se zúčastnili, „přiložili nohu k dílu“ a pomohli chránit ohrožené druhy zvířat na různých místech naší planety."

Organizátoři běhu už začínají připravovat další ročník charitativní akce. Běh v roce 2022 bude věnován loskutákům niaským – pěvcům, kterým hrozí úplné vyhubení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000028264/bezci-vybehali-210-tisic-na-zachranu-ohrozenych-luskounu