Symbolem osvobození Ostravy a Ostravsko-opavské operace se stal tank číslo 51, který vjel jako první na podminovaný Sýkorův most do slezské části města. Méně známý je tank, který jel hned za ním a kryl ho střelbou. Měl českou posádku, které velel Bedřich Opočenský.
Bedřich Opočenský, válečný veterán (natočeno v roce 2015): "Oni ten most překročili, až u těch budov dostali zásah z té budovy pancéřovou pěstí. Ty hochy, co byli zraněni, ale ještě natolik schopni, že vyskákali a běželi po tom mostě zpátky, naše osádka, vlastně můj střelec, chránil a stříleli jsme do těch oken."
Legendární je jeho zásah do mostního oblouku, který je vidět na dobových fotkách. Bedřich Opočenský se v roce 2015 stal čestným občanem Ostravy. Bohužel o rok později zemřel. V letošním roce byla na jeho počest připravena v Kulturním domě Akord výstava fotografií. Zahájení se zúčastnila i jeho dcera.
Jaroslava Rousová, dcera B. Opočenského: "Dokázal do šroubečku rozebrat auto i traktor a všechno dát zase do kupy. Vybral si tam takovou usedlost s dílnou a myslel si, že tam bude dělat, ale holt přišel jiný režim."
Výstavu tvoří fotografie Vojtěcha Pály a Viktora Hradeckého, které fotili v průběhu osvobození. Třetím vystavujícím je Boris Renner, který vytvořil stylizované fotografie Ostravsko-opavské operace teprve nedávno.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Během mnoha hovorů, které jsme spolu vedli, velmi otevřeně a upřímně popisoval své zážitky a vnesl do mého pohledu na průběh a konec 2. sv. války jiný, takový lidský rozměr. Byl velký v tom, jak dokázal být velkorysý ke svým protivníkům."
Výstavu "Osvobození Ostravy hledáčkem fotografů" můžete v Kulturním domě Akord navštívit až do 30. června. Pokud se vám tedy příliš nechce k památníkům Rudé armády, můžete si konec války připomenout s volyňským Čechem generálem Opočenským.