Bohoslužba, která byla připravována ve spolupráci města s Biskupstvím ostravsko-opavským, měla ekumenický charakter a vítáni na ní byli všichni občané bez ohledu na své vyznání.
V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města. Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. O život při ní přišly tisíce vojáků různých národností – Rusů, Ukrajinců, Gruzínců, Rumunů, Volyňských Čechů a také československých vojáků.
Náročné a nejtěžší boje Ostravsko-opavské operace na území Protektorátu probíhaly 41 dnů a celkem téměř dva měsíce. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.
Význam bojů o Ostravsko vystihuje známý výrok adresovaný německým vojákům, který je připisován přímo Hitlerovi: „Vydáte-li Moravskou Ostravu, vydáte celé Německo.“