Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zahájila v ulici Horní inovativní ozelenění tramvajové trati

Ostrava-město |

Další tramvajový úsek v Ostravě dostane slušivý zelený kabát, tentokrát v unikátním, inovativním balení. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

V případě opravy kolejí umožní nový systém bezproblémové rozebírání a zpětnou montáž jednotlivých komponentů po segmentech bez jejich nutné výměny. Jinak samotná technologie založení vegetačního krytu bude podobná, jako u předchozí realizace extenzivního ozelenění v ul. Dr. Martínka.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Rozchodníky jsou méně náročné na údržbu, nutné je prakticky jen občasné dosazování rostlin, závlaha v prvních týdnech po vysazení a přihnojení. Přínosem ozelenění tramvajové trati bude mimo estetické funkce a minimální údržby hlavně retence vody, snížení prašnosti a hluku. Montáž a případná demontáž krytu bude možná bez nutnosti vyloučení tramvajové dopravy, pouze s dočasným omezením rychlosti tramvajové dopravy."

Práce na novém extenzivním vegetačním krytu z předpěstovaných rozchodníkových koberců, které se zabudují do stávajícího kolejového svršku v délce 663 metry tramvajové trati, začaly v pátek 16. září a skončí nejpozději na konci listopadu.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Dopravní podnik Ostrava bezprostředně naváže na tuto investici města v lokalitě modernizací traťového úseku mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiříkovského, vedoucí na pomezí ostravských sídlišť Dubina a Bělský les. Půjde již o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v České republice mohou jezdit rychlostí až 80 km/h. Podél trati přibudou nízké protihlukové stěny osazené směsí rostlin. Půjde o první zmodernizovaný úsek s nízkou protihlukovou stěnou v Ostravě. Stavba by měla probíhat do listopadu 2022."

Na přelomu srpna a září se otevřel také další úsek zatravněné tramvajové trati, a to v ulici Opavské v Ostravě-Porubě. Celkem 1 626 metrů tramvajové tratě v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou prošlo změnou konstrukce z klasického kolejového roštu na moderní systém pevné jízdní dráhy. Dopravní podnik Ostrava úsek zatravnil a zrekonstruoval i nástupiště tří tramvajových zastávek: Telekomunikační škola, Poruba vozovna a VŠB-TUO ve směru do centra.

Nahlásit chybu


K tématu

Dopravní podnik vyměnil koleje a osvětlil tramvajový podjezd v Ostravě-Jihu

31. března 2024 16:26 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Od 1. dubna se opět zprovozní průjezd podjezdem na tramvajové trati na ulici Dr. Martínka v Ostravě-Jihu, kde probíhala v uplynulých čtrnácti dnech výluka. Dopravní podnik Ostrava (DPO) podjezd, tzv. „minimetro“ osvětlil, což umožní tramvajím projíždět tímto místem vyšší rychlostí. Pracovníci v místě také vyměnili nevyhovující pražce a ojeté kolejnice.

Každý osmý cestující byl v noci vyloučen z ostravské MHD

23. září 2023 11:25 | Ostrava-město | Jiří Cileček

1 724 zkontrolovaných cestujících v celkem 57 spojích, a z toho 216 vyloučených pasažérů za nedodržování smluvních přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 22. září na sobotu 23. září. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v centru Ostravy.

Dopravní podnik Ostrava bude mít jako první v Česku kamery ve všech vozech MHD

22. září 2023 19:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zvýšení bezpečnosti ve vozidlech MHD zajistí nově kamery v téměř šesti stech vozech Dopravního podniku Ostrava (DPO). Kamerami se záznamem dovybaví podnik 127 autobusů, 10 trolejbusů a 6 tramvají. V následujícím týdnu proběhne podpis smlouvy s dodavatelem. DPO se tak stane prvním veřejným dopravcem v ČR, který má celý vozový park pokrytý kamerami, s výjimkou vozů s plánovaným vyřazením.


VIDEO: Hasiči zachránili psa, který hlavou uvízl v kovové bráně

Hasiči zveřejnili fotografie a video ze čtvrteční záchrany psa, který uvízl v kovové bráně v Ostravě-Vítkovicích. Událost se stala 18. července.

V MS kraji přibývají případy tonutí. Důležitá je včasná první pomoc

Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.

Sdílené koloběžky ve Frýdku-Místku mají nová omezení i zákaz vjezdu na obě náměstí

Lidé ve Frýdku-Místku požadovali další omezení a úpravy provozu sdílených elektrokoloběžek. Magistrát pak z výsledků veřejné ankety dohodl s provozovatelem nová pravidla. Přibyla místa s omezením rychlosti, a dokonce i s úplným zákazem vjezdu.

Vedení města Ostravy projednalo petici za likvidaci haldy. Tlak i od občanů pomůže k urychlení sanace

Ostravští zastupitelé projednali petici lidí, kteří žádají o urychlení likvidace nebezpečné heřmanické haldy. Zvýšeny tlak na různé instituce prý pomohl k tomu, že státní podnik Diamo představil nový plán likvidace. Bohužel ale nyní vyšlo najevo, že ho Bánský úřad neschválil.

Policisté vyrazili na vodní plochy kontrolovat plavce, plavidla i rybáře

Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, které slouží rekreaci a vodním sportům, se v průběhu letních prázdnin konají preventivní kontroly. Zaměřené jsou na bezpečnost plavců i posádek plavidel.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

Autorským divadlem se soukromá škola Amos rozloučila se školním rokem i s vycházejícími školáky

Soukromá Základní škola Amos je v Bruntále jedinou, která píše a hraje autorské divadelní hry. Svým posledním divadlem s názvem Návštěva u Aničky se děti rozloučily se školním rokem i svým 30. výročím, které si letos škola připomínala.

Nově stavěné elektrické stožáry využili hasiči k lezeckému výcviku

Včera 20:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Záchrana osob z vysokého stožáru byla námětem výcviku hasičů z Frýdku-Místku. Využili přitom nově budovaných stožárů vysoké ho napětí ve Sviadnově.

Příměstský tábor, na kterém se děti učí přespávat

Zájem o letní tábory novojičínského Střediska volného času Fokus byl i letos obrovský. Připravilo více než dvacet pobytových a příměstských turnusů. Jeden z nich umožňuje táborníkům naučit se “přespávat”.

Festival Colours of Ostrava skončil nejen pro pořadatele, ale i policisty, kteří hlídkovali v okolí

Včera 14:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli po odchodu drtivé většiny návštěvníků letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, bylo ukončeno i policejní opatření, které s ním přímo souviselo.

V ostravské, umělecké škole AveArt se sešli sochaři na keramickém sympoziu

V ateliérech umělecké školy AVE ART se konalo již třetí keramické sympozium. Pět sochařů z celého Česka zde vytvořilo velkoformátové sochy na téma Kontrasty. Sochy budou vystaveny v září v zahradě Grossmannovy vily.

Základní kámen koncertního sálu je poklepán. Přijel i architekt Steven Holl a prezident Pavel

19. července 2024 12:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava zažila historickou událost o jejímž významu svědčí i účast prezidenta naší země Petra Pavla. Přímo před domem kultury se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene koncertního sálu, který navrhl věhlasný architekt Steven Holl. Ani ten si slavnostní okamžik nenechal ujít a dorazil z New Yorku.

Akce Malá Kodaň v centru Ostravy uzavře část nábřeží. Obvod tam plánuje trvalou uzavírku

19. července 2024 10:52 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Farmářské trhy, koncerty i swingová tančírna. To je jen malý výčet z mnoha akcí, které se opět chystají na nábřeží v centru Ostravy. Část ulice se v rámci akce Malá Kodaň promění v pěší zónu. Obvod navíc v budoucnu plánuje, že by částí ulice zcela zakázal průjezd automobilům.

Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Má moderní kabát a novou vzduchotechniku

18. července 2024 16:26 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.

Projekt Corrency se osvědčil. Porubská radnice tak opět přispěje dětem na školní potřeby a kroužky

18. července 2024 16:11 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Poruba také letos podpoří děti do 15 let věku. Přispěje jim tisícikorunou na nákup školních potřeb nebo mimoškolních aktivit jako jsou volnočasové kroužky. A to díky projektu Corrency.

Mariánskohorská radnice uspořádala příměstské letní tábory pro děti. Letos už potřetí

Mariánskohorská radnice také letos uspořádala příměstské tábory pro děti ve věku od 6 do 12 let. Každý rok je o ně velký zájem a 3 týdenní turnusy tak byly během chvilky naplněny.

Ostrava zahájila v ulici Horní inovativní ozelenění tramvajové trati
Vydáno 19. září 2022 12:50, Ostrava-město, Jiří Cileček
Další tramvajový úsek v Ostravě dostane slušivý zelený kabát, tentokrát v unikátním, inovativním balení. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

zdroj foto: Magistrát města Ostravy

V případě opravy kolejí umožní nový systém bezproblémové rozebírání a zpětnou montáž jednotlivých komponentů po segmentech bez jejich nutné výměny. Jinak samotná technologie založení vegetačního krytu bude podobná, jako u předchozí realizace extenzivního ozelenění v ul. Dr. Martínka.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Rozchodníky jsou méně náročné na údržbu, nutné je prakticky jen občasné dosazování rostlin, závlaha v prvních týdnech po vysazení a přihnojení. Přínosem ozelenění tramvajové trati bude mimo estetické funkce a minimální údržby hlavně retence vody, snížení prašnosti a hluku. Montáž a případná demontáž krytu bude možná bez nutnosti vyloučení tramvajové dopravy, pouze s dočasným omezením rychlosti tramvajové dopravy."

Práce na novém extenzivním vegetačním krytu z předpěstovaných rozchodníkových koberců, které se zabudují do stávajícího kolejového svršku v délce 663 metry tramvajové trati, začaly v pátek 16. září a skončí nejpozději na konci listopadu.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Dopravní podnik Ostrava bezprostředně naváže na tuto investici města v lokalitě modernizací traťového úseku mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiříkovského, vedoucí na pomezí ostravských sídlišť Dubina a Bělský les. Půjde již o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v České republice mohou jezdit rychlostí až 80 km/h. Podél trati přibudou nízké protihlukové stěny osazené směsí rostlin. Půjde o první zmodernizovaný úsek s nízkou protihlukovou stěnou v Ostravě. Stavba by měla probíhat do listopadu 2022."

Na přelomu srpna a září se otevřel také další úsek zatravněné tramvajové trati, a to v ulici Opavské v Ostravě-Porubě. Celkem 1 626 metrů tramvajové tratě v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou prošlo změnou konstrukce z klasického kolejového roštu na moderní systém pevné jízdní dráhy. Dopravní podnik Ostrava úsek zatravnil a zrekonstruoval i nástupiště tří tramvajových zastávek: Telekomunikační škola, Poruba vozovna a VŠB-TUO ve směru do centra.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000033380/ostrava-zahajila-v-ulici-horni-inovativni-ozeleneni-tramvajove-trati