Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koksovnu Svoboda v Ostravě obsadili ekologičtí aktivisté. Částečně musela omezit provoz

Ostrava-město |

Skupina více než sta lidí v sobotu ráno zablokovala koksovnu Svoboda. Při nenásilné přímé akci obsadili vchod do areálu i nakladiště, odkud se koks odváží po železnici, a na několika místech v areálu vyvěsili bannery, na kterých je napsáno, jak tento provoz škodí a ohrožuje okolí. Koksovna musela v areálu částečně omezit provoz.

Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my pronikli v sobotu ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtějí tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. 

Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Koksovna Svoboda je součástí globálního fosilního průmyslu, který způsobuje klimatickou krizi a navíc regionu vůbec nic nepřináší. Koks i peníze směřují do zahraničí a lidem zůstane jenom zkažený vzduch, zničené klima a podlomené zdraví."

Podle organizátorů protestu jsou za branou koksovny desítky ekologických aktivistů. Mají na sobě bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například "Za budoucnost bez uhlí" či "Zdanit bohaté". Na facebooku hnutí Limity jsme my uvedlo, že kromě vchodu do areálu zablokovali i nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Během dopoledne aktivisté oznámili, že s nimi mluvil osobně výrobní ředitel Koksovny Mojmír Trojek, který jim oznámil, že po dobu jejich blokády zastavila koksovna činnost. 

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Provoz koksovny přerušit nejde. Byl omezen pouze provoz v areálu. To znamená, že tady nemanipulujeme s materiálem, s uhlím, s koksem. Samotné koksovací baterie se jen tak vypnout nedají. To je kontinuální proces. Ale museli jsme s ohledem na přítomnost demonstrujících v areálu a blokádu hlavního vjezdu jsme byli nuceni omezit primárně pozemní provoz a vytlačování koksu. Vzhledem k situaci také dochází k omezení dodávek plynu pro vedlejší koksovnu Veolie."

Pravděpodobně se tedy dá očekávat, že budou firmy následně právní cestou vymáhat po aktivistech ušlou škodu. Na místě zasahují také policisté. Se skupinou aktivistů uvnitř komunikují hlavně členové antikonfliktního týmu.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Přijali jsme oznámení od pracovníků firmy, vyjeli jsme na místo a zkontaktovali jsme se s bezpečnostní agenturou a s vedením firmy. V areálu se nachází cirka asi šest desítek aktivistů. Několik aktivistů je také před areálem firmy. Primárně s nimi komunikují policisté z antikonfliktního týmů. Po vniknutí se několik aktivistů snažilo dostat na plynojem. Bezpečnostní agentura je ale upozornila na možná rizika a proto upustili od svého jednání. My dále celou situaci monitorujeme a zjišťujeme totožnost jednotlivých aktivistů."
Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře."

OKK Koksovny označily protest aktivistů za zbytečný krok.

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused. Aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Dokazují to i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika."

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Nahlásit chybu


K tématu

Den Země ve Frýdku-Místku prozradil, jak funguje ekologická domácnost

24. dubna 2023 14:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Šetrný přístup k životnímu prostředí skrze ekologickou domácnost. To bylo hlavní téma letošního ročníku tradiční výchovně vzdělávací a osvětové akce Den Země ve Frýdku-Místku Akce zpestřila vyučování školákům i dětem z mateřinek, a vydat se na ni mohli také návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Střední škola elektrotechnická v Ostravě má experimentální soběstačný dům

7. května 2023 17:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Střední škola elektrotechnická v Ostravě nově využívá pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům. Žáci se díky němu podrobně seznámí s využíváním fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla. Pro výuku poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům bude sloužit i pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.

27 projektů z MSK je v celostátní soutěži o nejlepší adaptace na změny klimatu

20. dubna 2023 18:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky. Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky, z toho 27 se nachází na území Moravskoslezského kraje. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Koksovnu Svoboda v Ostravě obsadili ekologičtí aktivisté. Částečně musela omezit provoz
Vydáno 8. října 2022 11:19, Ostrava-město, Jiří Cileček
Skupina více než sta lidí v sobotu ráno zablokovala koksovnu Svoboda. Při nenásilné přímé akci obsadili vchod do areálu i nakladiště, odkud se koks odváží po železnici, a na několika místech v areálu vyvěsili bannery, na kterých je napsáno, jak tento provoz škodí a ohrožuje okolí. Koksovna musela v areálu částečně omezit provoz.

zdroj foto: hnutí Limity jsme my

Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my pronikli v sobotu ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtějí tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. 

Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Koksovna Svoboda je součástí globálního fosilního průmyslu, který způsobuje klimatickou krizi a navíc regionu vůbec nic nepřináší. Koks i peníze směřují do zahraničí a lidem zůstane jenom zkažený vzduch, zničené klima a podlomené zdraví."

Podle organizátorů protestu jsou za branou koksovny desítky ekologických aktivistů. Mají na sobě bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například "Za budoucnost bez uhlí" či "Zdanit bohaté". Na facebooku hnutí Limity jsme my uvedlo, že kromě vchodu do areálu zablokovali i nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Během dopoledne aktivisté oznámili, že s nimi mluvil osobně výrobní ředitel Koksovny Mojmír Trojek, který jim oznámil, že po dobu jejich blokády zastavila koksovna činnost. 

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Provoz koksovny přerušit nejde. Byl omezen pouze provoz v areálu. To znamená, že tady nemanipulujeme s materiálem, s uhlím, s koksem. Samotné koksovací baterie se jen tak vypnout nedají. To je kontinuální proces. Ale museli jsme s ohledem na přítomnost demonstrujících v areálu a blokádu hlavního vjezdu jsme byli nuceni omezit primárně pozemní provoz a vytlačování koksu. Vzhledem k situaci také dochází k omezení dodávek plynu pro vedlejší koksovnu Veolie."

Pravděpodobně se tedy dá očekávat, že budou firmy následně právní cestou vymáhat po aktivistech ušlou škodu. Na místě zasahují také policisté. Se skupinou aktivistů uvnitř komunikují hlavně členové antikonfliktního týmu.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Přijali jsme oznámení od pracovníků firmy, vyjeli jsme na místo a zkontaktovali jsme se s bezpečnostní agenturou a s vedením firmy. V areálu se nachází cirka asi šest desítek aktivistů. Několik aktivistů je také před areálem firmy. Primárně s nimi komunikují policisté z antikonfliktního týmů. Po vniknutí se několik aktivistů snažilo dostat na plynojem. Bezpečnostní agentura je ale upozornila na možná rizika a proto upustili od svého jednání. My dále celou situaci monitorujeme a zjišťujeme totožnost jednotlivých aktivistů."
Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře."

OKK Koksovny označily protest aktivistů za zbytečný krok.

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused. Aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Dokazují to i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika."

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000033731/koksovnu-svoboda-v-ostrave-obsadili-ekologicti-aktiviste-castecne-musela-omezit-provoz