Pěstouni na přechodnou dobu poskytují dětem v krizových situacích okamžité bezpečí a stabilní prostředí. Pracují s dětmi, které zažily trauma, a pomáhají jim znovu najít důvěru v dospělé i pocit jistoty. Jejich úloha je klíčová.
Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Musíte to dělat srdcem, vědět proč to děláte a vidět v tom smysl. Jinak by vás všechny ty skutečnosti kolem, které jsou nepříjemné, zážitky a emoce, velmi rychle od tohoto poslání nějak odvedly. Myslím si, že ti lidé v tom musí mít kus svého srdce.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Není to samozřejmostí a já si strašně moc cením lidí, kteří se do toho chtějí zapojit a kteří nám takto pomáhají. Samozřejmě asi není třeba zdůrazňovat, ale přesto zopakuji, jak je strašně důležitá pěstounská péče. Usilujeme o to, aby děti nebyly v ústavech, aby zůstávaly v rodinách.”
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Víte, já pamatuji hodně a pamatuji doby v devadesátých letech, kdy jsme tady měli zařízení dětský domov pro děti do tří let, který jeden rok měl 105 dětí. Osmdesát procent těchto dětí bylo zcela zdravých a byly to děti, které měly tu smůlu, že pocházely z nějakých krizových rodin nebo z krizového prostředí a nebylo kam je dát. Naštěstí tyto doby jsou už dávno za námi a právě dneska ti pěstouni, kteří tady byli, se starají o těch 80 procent dětí.”
Od začátku roku se ostravští pěstouni postarali o 42 dětí, z nichž 25 bylo svěřeno do péče letos. Dalších 21 ostravských dětí našlo dočasný domov u pěstounů z jiných okresů. V Ostravě aktuálně působí 34 pěstounů na přechodnou dobu, většinou žen, ale i osm mužů.
ocenění pěstouni: “Pěstouny na přechodnou dobu jsme dva roky a v podstatě tím, že máme velké děti a spoustu vnoučat a ještě jsme v aktivním věku, tak jsme si říkali, že by bylo dobré ten zbytek života pomáhat dál.”
“Je to fajn, protože děti jsou milé, hodné a zároveň nějakým způsobem pomáháme. Ale pro mě to je zábava.”
“Měla jsem největší radost, že těm dětem nějakým způsobem pomůžu. Na chvilku jim tu rodinu nahradím.”
Pěstounská péče v této podobě byla uzákoněna v roce 2013. Ostrava byla první město v Moravskoslezském kraji, které si mohlo děti do pěstounské péče zprostředkovávat samo.
Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Ten nárok na pěstouny bude vyšší, protože s novelou zákona, která teď k 1. 1. uzákonila min. věkovou hranici 4 roky, kdy je možné děti svěřit do ústavního zařízení, tak my na to musíme reagovat a všechny děti ve věku 0-4 umísťovat jedině do pěstounské péče. Nejprve zpravidla té přechodné a poté do té dlouhodobé. Ale ten nárok je vyšší, protože v roce 2028 už by tato věková hranice měla být sedm let. To znamená, že všechny tyto děti budeme muset zajistit.”
Město vítá každého, kdo by měl chuť tuto důležitou péči nabídnout. Informace poskytne oddělení sociálně-právní ochrany dětí.