Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava poděkovala pěstounům na přechodnou dobu

Ostrava-město |  | Léta běží

Od ledna už nebudou děti mladší čtyř let umisťovány do ústavní péče, což ještě více upevní důležitost přechodných pěstounů. Ti poskytují zázemí nejzranitelnějším dětem v krizových situacích, než najdou trvalou péči. Ostrava jim před Vánocemi tradičně poděkovala na adventním setkání v prostorách Nové radnice.

Pěstouni na přechodnou dobu poskytují dětem v krizových situacích okamžité bezpečí a stabilní prostředí. Pracují s dětmi, které zažily trauma, a pomáhají jim znovu najít důvěru v dospělé i pocit jistoty. Jejich úloha je klíčová.

Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Musíte to dělat srdcem, vědět proč to děláte a vidět v tom smysl. Jinak by vás všechny ty skutečnosti kolem, které jsou nepříjemné, zážitky a emoce, velmi rychle od tohoto poslání nějak odvedly. Myslím si, že ti lidé v tom musí mít kus svého srdce.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Není to samozřejmostí a já si strašně moc cením lidí, kteří se do toho chtějí zapojit a kteří nám takto pomáhají. Samozřejmě asi není třeba zdůrazňovat, ale přesto zopakuji, jak je strašně důležitá pěstounská péče. Usilujeme o to, aby děti nebyly v ústavech, aby zůstávaly v rodinách.”
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Víte, já pamatuji hodně a pamatuji doby v devadesátých letech, kdy jsme tady měli zařízení dětský domov pro děti do tří let, který jeden rok měl 105 dětí. Osmdesát procent těchto dětí bylo zcela zdravých a byly to děti, které měly tu smůlu, že pocházely z nějakých krizových rodin nebo z krizového prostředí a nebylo kam je dát. Naštěstí tyto doby jsou už dávno za námi a právě dneska ti pěstouni, kteří tady byli, se starají o těch 80 procent dětí.”

Od začátku roku se ostravští pěstouni postarali o 42 dětí, z nichž 25 bylo svěřeno do péče letos. Dalších 21 ostravských dětí našlo dočasný domov u pěstounů z jiných okresů. V Ostravě aktuálně působí 34 pěstounů na přechodnou dobu, většinou žen, ale i osm mužů.

ocenění pěstouni: “Pěstouny na přechodnou dobu jsme dva roky a v podstatě tím, že máme velké děti a spoustu vnoučat a ještě jsme v aktivním věku, tak jsme si říkali, že by bylo dobré ten zbytek života pomáhat dál.”
“Je to fajn, protože děti jsou milé, hodné a zároveň nějakým způsobem pomáháme. Ale pro mě to je zábava.”
“Měla jsem největší radost, že těm dětem nějakým způsobem pomůžu. Na chvilku jim tu rodinu nahradím.”

Pěstounská péče v této podobě byla uzákoněna v roce 2013. Ostrava byla první město v Moravskoslezském kraji, které si mohlo děti do pěstounské péče zprostředkovávat samo.

Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Ten nárok na pěstouny bude vyšší, protože s novelou zákona, která teď k 1. 1. uzákonila min. věkovou hranici 4 roky, kdy je možné děti svěřit do ústavního zařízení, tak my na to musíme reagovat a všechny děti ve věku 0-4 umísťovat jedině do pěstounské péče. Nejprve zpravidla té přechodné a poté do té dlouhodobé. Ale ten nárok je vyšší, protože v roce 2028 už by tato věková hranice měla být sedm let. To znamená, že všechny tyto děti budeme muset zajistit.”

Město vítá každého, kdo by měl chuť tuto důležitou péči nabídnout. Informace poskytne oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek pomáhá hledat pěstouny pro opuštěné děti

Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Cílem je zajistit plnohodnotný rodinný život dětem, které jsou opuštěné nebo z různých důvodů bez rodičů. Pěstouni mohou být i dočasní a starat se o děti různých věkových skupin.

Náhradní rodinná péče pomáhá dětem, které zažily domácí násilí

25. listopadu 2024 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Připojilo se proto k celostátní akci, která měla za cíl poskytnout veřejnosti prostor pro šíření povědomí o této problematice. Zároveň připomnělo důležitost pěstounské péče, která dětem pomáhá překlenout těžká období.

Manželé z Frýdku-Místku pomohli jako pěstouni za 11 let s péčí o 15 dětí

Rozhodli se stát pěstouny a pomáhat dětem ve složité životní situaci. Za 11 let pomohli manželé Buštíkovi z Frýdku-Místku vychovat 15 dětí. Město je za jejich záslužnou činnost ocenilo a doufá, že jejich příběh motivuje i další páry k tomu, aby se staly pěstouny.


Proměna Floridy v Ostravě-Porubě je v polovině

Proměna prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterému místní neřeknou jinak než Florida, je v polovině. Do léta se celý prostor promění v atraktivní místo pro trávení volného času.

V Těrlicku-Hradišti budou mít lidé nový přechod se semaforem

Mnohem bezpečněji se budou cítit lidé, kteří přecházejí frekventovanou silnici v Těrlicku-Hradišti. Řidiči v tomto úseku často nedodržují stanovenou padesátku. Obec tam u zastávek u Káňů nechá postavit přechod pro chodce s bezpečnostním osvětlením a semaforem.

Nový Jičín hledá i výjimečný počin roku 2024

Nový Jičín má nová pravidla pro vyhlašování osobností města. Přibyly i některé kategorie. Poprvé tu budou hledat i podnikatel roku a výjimečný počin.

Vedení Ostravy poděkovalo občanům za záchranu života. Oživili muže, kterému se zastavilo srdce

Velké štěstí měl starší muž, kterého přímo na ulici v Ostravě postihla zástava srdce. Během chvíle k němu totiž doběhla hlídka strážníků, ale i několik dalších občanů, kteří ho společně oživovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Zachránci byli oceněni vedením města.

Rekonstrukce mostů ve Svinově omezila dopravu na Rudné ulici. Polanecká je uzavřená úplně

Začalo bourání prvního svinovského mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě. Doprava je na Rudné ulici puštěna v jednom směru, ale Polanecká pod mostem je uzavřena. Projekt za celkem 96,5 milionu korun bude dokončen v dubnu 2026.

Regionální knihovna Karviná vystavuje do konce ledna Uloupené umění

Regionální knihovna Karviná vás zve na výstavu nazvanou “Uloupené umění”. Najdete ji v Karviné-Fryštátě, v oddělení pro mládež a dospělé. Mapuje problematiku výzkumu uměleckých děl, která byla zkonfiskována během 2. světové války.

I v roce 2025 mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít příspěvek Corrency na volnočasové aktivity

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

Hejtmanství pomůže vesnickým prodejnám. Bez dotace by zřejmě některé zanikly

Moravskoslezský kraj znovu rozhodl o podpoře malých vesnických prodejen v celém regionu. Mnohé z nich by bez podpory kraje měly existenční problémy a nebo by dokonce zanikly.

Osm stromů v sadu Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích šlo kvůli bezpečnosti k zemi

Jírovec, topol a několik platanů muselo být pokáceno v sadu Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích. Dendrologický průzkum totiž odhalil, že jsou stromy ve špatném stavu a mohly by být pro své okolí nebezpečné. Další vybrané stromy čeká také zdravotní ořez.

SŠ polytechnická v Havířově prošla modernizací

Oprava příjezdové cesty, vybudování nabíjecích bodů pro elektromobily, oprava havarijního stavu střechy a modernizace výuky – takový je výčet investic na Střední škole polytechnické v Havířově – Šumbarku. Také proto získala tato krajská škola titul Úspěšná škola roku 2024.

V sadu Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích šlo kvůli bezpečnosti k zemi osm stromů

Jírovec, topol a několik platanů muselo být pokáceno v sadu Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích. Dendrologický průzkum totiž odhalil, že jsou stromy ve špatném stavu a mohly by být pro své okolí nebezpečné. Další vybrané stromy čeká také zdravotní ořez.

První letošní setkání senior klubu v ostravském Akordu bylo soutěžní

První úterý v měsíci patří na Jihu tradičně Senior klubu v kulturním domě Akord. První klubové setkání tohoto roku se neslo v soutěžním duchu. Účastníci si zasoutěžili si hned dvakrát – o nejlepší vtip a o nejlepší upečený slaný závin.

Bourání mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě-Svinově začala

Bourání mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově začalo. Polanecká ulice pod mosty je úplně uzavřena a řidiči tak musí využívat objízdné trasy. Rekonstrukce mostů za 95,6 milionu korun by měla být dokončena před létem příštího roku.

Příspěvek Corrency mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít i letos

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

Školáci se utkali v lyžařských závodech. Ostravské sportovní hry fungují už pátým rokem

13. ledna 2025 12:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Nový ročník Ostravských sportovních her přináší pestrý program plný pohybu, nadšení a vzájemného soutěžení mezi žáky. Jedním z vrcholů byl lyžařský závod mezi přihlášenými školami na oblíbeném kopci Skalka.

Pozorný soused zabránil krádeži. Zloděje v objektu vypátral Vincent

13. ledna 2025 10:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dnes se dozvíte o případu, kdy policisté, díky všímavosti souseda, zabránili krádeži ve skladu v Ostravě. I když se zloději v objektu poschovávali, pro služebního psa Vincenta, bylo jejich vypátrání snadným úkolem.

Ostrava poděkovala pěstounům na přechodnou dobu
Vydáno 27. prosince 2024 19:50, Ostrava-město, Lukáš Zavadil
Od ledna už nebudou děti mladší čtyř let umisťovány do ústavní péče, což ještě více upevní důležitost přechodných pěstounů. Ti poskytují zázemí nejzranitelnějším dětem v krizových situacích, než najdou trvalou péči. Ostrava jim před Vánocemi tradičně poděkovala na adventním setkání v prostorách Nové radnice.

Pěstouni na přechodnou dobu poskytují dětem v krizových situacích okamžité bezpečí a stabilní prostředí. Pracují s dětmi, které zažily trauma, a pomáhají jim znovu najít důvěru v dospělé i pocit jistoty. Jejich úloha je klíčová.

Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Musíte to dělat srdcem, vědět proč to děláte a vidět v tom smysl. Jinak by vás všechny ty skutečnosti kolem, které jsou nepříjemné, zážitky a emoce, velmi rychle od tohoto poslání nějak odvedly. Myslím si, že ti lidé v tom musí mít kus svého srdce.”
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Není to samozřejmostí a já si strašně moc cením lidí, kteří se do toho chtějí zapojit a kteří nám takto pomáhají. Samozřejmě asi není třeba zdůrazňovat, ale přesto zopakuji, jak je strašně důležitá pěstounská péče. Usilujeme o to, aby děti nebyly v ústavech, aby zůstávaly v rodinách.”
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Víte, já pamatuji hodně a pamatuji doby v devadesátých letech, kdy jsme tady měli zařízení dětský domov pro děti do tří let, který jeden rok měl 105 dětí. Osmdesát procent těchto dětí bylo zcela zdravých a byly to děti, které měly tu smůlu, že pocházely z nějakých krizových rodin nebo z krizového prostředí a nebylo kam je dát. Naštěstí tyto doby jsou už dávno za námi a právě dneska ti pěstouni, kteří tady byli, se starají o těch 80 procent dětí.”

Od začátku roku se ostravští pěstouni postarali o 42 dětí, z nichž 25 bylo svěřeno do péče letos. Dalších 21 ostravských dětí našlo dočasný domov u pěstounů z jiných okresů. V Ostravě aktuálně působí 34 pěstounů na přechodnou dobu, většinou žen, ale i osm mužů.

ocenění pěstouni: “Pěstouny na přechodnou dobu jsme dva roky a v podstatě tím, že máme velké děti a spoustu vnoučat a ještě jsme v aktivním věku, tak jsme si říkali, že by bylo dobré ten zbytek života pomáhat dál.”
“Je to fajn, protože děti jsou milé, hodné a zároveň nějakým způsobem pomáháme. Ale pro mě to je zábava.”
“Měla jsem největší radost, že těm dětem nějakým způsobem pomůžu. Na chvilku jim tu rodinu nahradím.”

Pěstounská péče v této podobě byla uzákoněna v roce 2013. Ostrava byla první město v Moravskoslezském kraji, které si mohlo děti do pěstounské péče zprostředkovávat samo.

Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Magistrát města Ostravy: “Ten nárok na pěstouny bude vyšší, protože s novelou zákona, která teď k 1. 1. uzákonila min. věkovou hranici 4 roky, kdy je možné děti svěřit do ústavního zařízení, tak my na to musíme reagovat a všechny děti ve věku 0-4 umísťovat jedině do pěstounské péče. Nejprve zpravidla té přechodné a poté do té dlouhodobé. Ale ten nárok je vyšší, protože v roce 2028 už by tato věková hranice měla být sedm let. To znamená, že všechny tyto děti budeme muset zajistit.”

Město vítá každého, kdo by měl chuť tuto důležitou péči nabídnout. Informace poskytne oddělení sociálně-právní ochrany dětí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000046706/ostrava-podekovala-pestounum-na-prechodnou-dobu