Popkornovač, pražírnu, roboty, formule. To vše a spoustu dalších lákadel si mohli prohlédnout potenciální budoucí studenti Vysoké školy báňské Technické univerzity na Dnech otevřených dveří.
Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Pro nás je to velice důležité, co se týká náboru, protože dneska studenti opravdu chtějí vědět jak univerzita vypadá, jací jsou tam lidi, jak to funguje, jaké jsou služby, ubytování, stravování, sportoviště a tak dále a samozřejmě chtějí si to i prohlédnout, protože pak tady budou intenzivně trávit dalších 5 let. Většinou máme velký nával různých průmyslových středních škol a samozřejmě i gymnázií, obchodních akademií všeho typu, protože nabízíme technické, ekonomické, přírodovědné, ale i umělecké obory.”
Roman Lukeš, Fakulta strojní, Katedra energetiky: “Nabízíme studijní program, kde se studenti naučí věci ohledně výroby elektrické energie, ohledně zpracování energie, transformace energie, zařízení, které je pro transformaci a práci s energiemi. Popkornovač tady máme proto, že na něm můžou vidět to, jak funguje fluidní kotel v uhelných elektrárnách. Fluidní pražírna funguje víceméně podobným způsobem.”
Michal Kořínek, absolvent, Fakulta strojní: “My tady nabízíme veškeré počítačové modelování od experimentální kalibrace modelů přes optimalizace, proudění, dynamické jevy až po výpočty biomechaniky jako je biomechanika fiskální a biomechanika kostí. Ještě tady nabízíme průmyslový design. O ten je velký zájem poslední dobou “
Tereza Svichová, studentka aplikované geologie: “Máme tady přehlídku našich oborů. Aplikované geologie, petroleum engineering a geomontálního turismu. Máme tady modely připravené, máme tady připravené minerály, kde budoucí studenti vidí, co všechno se z těch minerálů a nerostů dá vyrobit.”
Ivana Kroupová, odborný asistent, Katedra metalurgických technologií: “Tady u nás na stanovišti máme zrovna takovou oblast studia technologií a do toho spadají 3 studijní programy, a to jsou materiál a technologie pro automobilový průmysl, tepelně energetické inženýrství a takový zvláštní studijní program umělecké slévárenství. Třeba ty umělecké odlitky, které jsou za mnou, tak jsou právě bakalářskými pracemi našich absolventů.”
O největší univerzitu v MS kraji mají zájem nejen studenti z Ostravy a okolí, ale z celé ČR. Prohlédnout si tak mohli také koleje, kde dostali informace i o službách a cenách.
Anketa: potencionální uchazeči o studium: “My jsme si prošli Ekonomickou fakultu a ještě jsem se byla tady cíleně podívat na nanotechnologie, protože je to něco, co by mě zajímalo, protože to propojuje fyziku, matiku a chemii a můžete to v podstatě využít v jakémkoliv oboru. Takže můžete jít do medicíny i třeba do vesmírného průmyslu a tak.”
“Mě nejvíce zajímá Ekonomická fakulta v centru Ostravy. Konkrétně účetnictví a daně. Chtěl bych se zabývat auditem a nějakým byznysem v oblasti ekonomiky a účetnictví.”
Mezi fakultami jezdil i autobus, aby toho uchazeči o studium viděli co nejvíce.