Poruba v posledních letech postupně restauruje umělecká díla v obvodu. Letos přišel na řadu pískovcový reliéf Práce a hry, který zdobí průčelí ZŚ Komenského.
Jiří Finger, akademický sochař: “První etapa byla očištění od barevné vrstvy, pak jsme to museli neutralizovat, nebo pořádně vypláchnout. Tam se používala nějaká chemie, pára, horká voda. Potom, když to vyschlo, tak vzhledem k tradiční kvalitě toho hořického kamene jsme to museli zkonsolidovat, to se zpevňuje derivátem kyseliny křemičité a poté jsme začali tmelit, nebo plasticky retušovat umělým kamenem ta poškození, no a to je fáze, ve které jsme teď.”
Na závěr by měl být reliéf opatřen ochrannou vrstvou, která zamezí vnikání srážkové vody dovnitř a usnadní jeho čištění.
Aleš Bystrianský, úsek památkové péče MMO: “Plánovaná je obnova celé vstupní části z toho důvodů, že byla v minulosti nevhodně opatřena akrylátovým nátěrem a tím pádem dochází k degeneraci nejen samotného reliéfu, který se podařilo restaurovat, ale i okolní březolitové omítky, která je tak uzavřena a jakoby nemá možnost dýchat.”
Nátěr bude proto odstraněn a nahozena bude nová omítka převážně v barvě pískovce. Celá vstupní část tak získá původní podobu.
Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Možná ne všichni Porubané si uvědomují, kolik máme děl ve veřejném prostoru, ať to jsou různé sochy nebo reliéfy a samozřejmě je nutné se o ta umělecká díla starat. My jsme rádi, že díky podpoře statutárního města Ostravy můžeme každoročně několik uměleckých děl opravit. Mezi nejznámější patří reliéf na Oblouku, nebo ikonická socha Hutníka na Alšově náměstí, kterou jsme restaurovali loni.”
Loni se podařilo zrestaurovat i reliéfy s názvem V dole na výškovém domě na Havlíčkově náměstí. V roce 2019 byla opravena mimo jiné plastika Kameny na Heyrovského ulici a dva roky předtím získala původní podobu dekorativní stěna na Alžírské ulici.