Do projektu Fajne školní bistro se mohou nově hlásit i školky. Využila toho i MŠ Ukrajinská, ve které se kuchařky chtěly zdokonalit ve vaření bezmasých pokrmů.
Michal Adam, učitel odborných předmětů, SŠSS Ostrava-Hrabůvka: “Máme pro ně nachystané dvě svačinky a oběd i s polévkou. Na první svačinku jsme měli chlebíček jako borůvkový čískejk, na oběd máme dýňový krém s praženými dýňovými semínky, jako hlavní chod máme rýži a kari omáčku. Takovou trošku do sladká, skořicovou, pečený květák, to máme bez masa, máme vegetariánské jídlo a k tomu pražené slunečnicové semínka. Na odpolední svačinku byl twist na prandádu, což je takový typický francouzský recept a my ho uděláme jako pomazánku, takže je to pečená ryba s bramborem a cibulí.”
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Jsme velice rádi, že tato možnost skrz magistrát města Ostravy je, že přijel pan Adam, šéfkuchař na supervizi do školní kuchyně,))) Paní kuchařky z toho byly nadšené, děti jsou nadšené taky, Pomazánka jim ráno chutnala, teď polévka do nich padá, takže je to velká pomoc. Protože na školní kuchyně se zapomínalo, takže jsme rádi, že to tak je.”
anketa: děti MŠ Ukrajinská: “Moc je ta polévka dobrá. Dýňová.”
“Dobrá, je výborná.”
“Dobrá je moc polévka.”
“Ta polévka mi moc chutná.”
“Polévka je moc dobrá.”
Dnešní menu jsme dostali samozřejmě taky ochutnat a musím říct, že jak dýňová polévka, tak kari omáčka s rýží a květákem byla velice chutná.
Michaela Remešová, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých, KHS: “Jsme za ten projekt rádi, protože si myslím, že vidíme ovoce, které přináší. V posledních letech se stále setkáváme s nějakými stížnostmi třeba na složení stravy jak u MŠ, tak ZŠ a jakýkoliv projekt, který vede k větší informovanosti, ozdravění jídelníčku, nebo nápaditosti určitě vítáme.”
Tuto aktivitu vítá i porubská radnice.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kromě toho, že se můžou školy a školky naučit vařit moderním způsobem, tak nám to jako zřizovateli šetří prostředky, protože magistrát pořádá i různá školení v rámci hygienických norem nebo dalších výživových norem pro ty kuchařky. Tím , že ale Fajne školní bistro probíhá přímo ve školních jídelnách, tak je to i pro nás výhodné tím, že se tím šetří i čas kuchařek, protože běžně nemají čas chodit na školení, ale takhle ten tým, který Fajne školní bistro vytvořil, přijde přímo do školky a můžou se učit pracovat ve svém prostředí.”
V rámci Fajneho školního bistra totiž pomáhají školám i školkám dvě odbornice na vedení jídelen, a to nutriční specialistka a specialistka na spotřební koše.