Projekt Refresh cílí na vytvoření nového inovačního ekosystému v MS kraji ve 4 klíčových oblastech. Těmi jsou energetika, materiálový výzkum, digitalizace a automatizace a environmentální technologie.
Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci: “Prakticky všechny tyto technologické oblasti jsou vzájemně propojeny vyhodnocováním socioekonomických dopadů, které právě aplikace moderních technologií může a bude mít na společnost. Veškerá aktivita, která bude realizována v rámci projektu Refresh bude v rámci takzvaných živých laboratoří.”
Ty budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Z výsledků by měla těžit zejména veřejnost.
Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně.”
Projekt REFRESH by měl zajistit i vznik nových firem a start up projektů nebo zavedení inovací do výrobních procesů velkých podniků a společností.
Stanislav Mišák, vedoucí Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO: “Nacházíme se v laboratoři vodíkových technologií. Pomocí elektrolyzéru z vody vyrábíme vodík. Ten se následně uloží do palivového článku a může sloužit jako zdroj energie i jako spotřebič energie jak elektrické tak tepelné a tento zdroj následně můžeme využívat pro vytápění, popřípadě pro napájení elektrických pohonů. Takže toto všechno pomůže v budoucnu všem."
V té vzdálené budoucnosti, ro znamená, bavíme se tady o horizontu spíš 2040 2050, tak ano.”
Petr Šimoník, vedoucí laboratoře a proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO: “Řešíme oblast aditivní výroby při moderních prostředcích, technologii pro aditivní výrobu a taky řešíme průmyslovou kolaborativní a autonomní robotiku.”
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Já jsem rád, že vysoká škola ve spolupráci se státní správou a soukromými firmami vyvíjí něco pro naše obyvatel MS kraje právě typu nových paliv, popřípadě nových kotlů a nových technologií jako takových. Víme co udělala energie, zdražila se a je potřeba hledat nové zdroje, které budou levnější.”
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: “Já si od toho slibuju jednak, že tady bude vědecko výzkumné centrum na vysoké úrovni, což bude generovat poptávku po mladých lidech a samozřejmě je to i velký benefit pro firmy, které budou podnikat v tomto odvětví ať už to jsou nové materiály, nové energetické výzvy, takže z toho pohledu to je obrovský přínos. Ten druhý přínos, co si od toho slibuju tak že tu budou i reálné výstupy, které pomůžou společnosti globálně.”
Projekt Refresh je největším projektem v historii VŠB-TUO, která na něj získala 2 a půl miliardy korun z operačního programu Spravedlivá transformace.