Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodáci vzpomínali na Jubilejní kolonii

V Komorním klubu v Hrabůvce se setkali rodáci a milovníci Jubilejní kolonie. Sešlo se jich tady několik desítek a společně si zavzpomínali na minulost.

Komorní klub opět praskal ve švech. Tentokrát se tady sešli lidé, kteří se v Jubilejní kolonii buď narodili, žili, vyrůstali, nebo tady strávili nějaký čas. Sraz byl reakcí na křest nové knihy Jubilejní kolonie: 90 let dělnického sídliště v Ostravě-Hrabůvce.

“V minulém měsíci městský obvod Ostrava-Jih pokřtil novou knihu a překvapil nás nebývalý zájem o křest této knihy, který byl spojen s prezentací nejen té knihy, ale i historických snímků a různých archiválií. Sál Komorního klubu tehdy byl úplně naplněn a mnoho lidí se zde nevešlo, tak jsme se rozhodli udělat novou akci tentokrát nazvanou jako Sraz rodáků a příznivců Jubilejní kolonie. Cílem toho setkání je potom nějaké shromáždění, nějaká prezentace vlastních vzpomínek, třeba i fotografií historických a tak podobně.

Lidé vzpomínali na podobu Jubilejní kolonie, vytápění bytů, sousedské vztahy, mladá léta, randění, nebo stěhování z bytu do bytu. 

“Já jsem tu chodil do mateřské školky. Pamatuji si, že mě tu přivedla maminka tak nějak opožděně proti těm dětem, které tam byly, už uměly písničky různé, já nic, tak jsem tam stál a klapal jsem naprázdno.”

“To byla 2.SV v té době, letadla lítaly a bylo to nebezpečné a domů jsem šel pěšky, nebylo to daleko.  To byla Květná ulice, kde jsem bydlel, dnes je to Dukelská.”

“Přivedly mě vzpomínky, bydlela jsem tady na ….10 od roku 53 do roku 64 a pracovala v Gasrtonu.” 

“Teplá voda nebyla, koupelka nebyla, kamna byly kachlové, ale ono to nevadilo, jsme si zvykli. A pak jsme se stěhovali na Jižní město, to už byla moderna, tak to už bylo o něčem jiném, to bylo fantastické.” 

“Ale jinak tady je nádherné, ta kolonie je překrásná.” 

“Žilo se tady dobře, jsem tady vlastně od narození bydlel na Jubilejní 34, to je tady, pak jsme sehnali byt na 64 a pak na 74, takže pořád bydleli jsme na Jubilejní.” 

“Bylo to krásné a ...je to tu pěkně udělané.”

“Byť nejsem rodačka z Ostravy a do Ostravy jsem se přistěhovala, tak v Jubilejní kolonii žiju už 25 let. Žiju tady od dob, kdy zdaleka to nebylou tou nádhernou výstavní čtvrtí, kterou se to stalo dneska, ale byly doby, kdy dokonce jsem zažívala úšklebky, že tady žiji, Nicméně před nějakými mnoha desítkami let jsem tady v těchto ulicích randila se  svým budoucím mužem a nesmírně se mi tady líbilo, byť to byla zanedbaná čtvrť, tak i v té době to mělo nesmírné genius loci,” vzpomíná Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Na setkání lidé shlédli historické snímky a videa, srovnávací snímky kolonie a několik filmových záznamů. Nechyběl ani dochovaný film z 5. prosince 1928, kdy byla Jubilejní kolonie slavnostně pojmenována.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy