Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svatováclavské slavnosti piva na Zámku Zábřeh mají své logo. Pokřtěno bylo na 15. ročníku oslav sv. Václava

  • Ostrava-Jih,

Zámek Zábřeh a jeho okolí patřil už tradičním svatováclavským slavnostem piva. Představilo se na nich na 25 minipivovarů a na své si přišli i milovníci dobrého jídla a zábavy.

Kejklíři, komedianti, spousta druhů piv a hudební zážitky nabídly oslavy svátku svatého Václava na Zámku Zábřeh. 15. ročník svatováclavských slavností piva slavnostně zahájil průvod svatého Václava.

Michaela Mahrová, ředitelka, Kultura Jih: “My jsme letos k 15. výročí svatováclavských slavností vytvořili nové logo, protože máme pocit, že tato akce je tak známá, že si zaslouží svou vlastní identitu. Toto logo bylo dnes slavnostně pokřtěno svatým Václavem, farářem a panem starostou městského obvodu Ostrava-Jih. Doufám, že toto logo bude provázet všechny další ročníky.”

Logo bylo pokřtěno 15 stupňovým svatováclavským speciálem, který na tuto akci uvařil zámecký pivovar.

Radovan Koudelka, manažer, Zámek Zábřeh Ostrava: “Na 15. ročník svatováclavských slavností piva jsme navařili 15 speciál svatováclavský, který obsahuje 4 druhy sladu. Je to velice jemné, dva měsíce vyležené pivo Abych se nechlubil cizím peřím, uvařil ho náš vrchní sládek zámeckého pivovaru Pavel Buchta a myslím si, že je skvělé.”

Dva soudky piva zámecký pivovar daroval na charitativní čepování piva pro malého Tobiáše.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že i dnešní den, který je trochu deštivější přišli lidé pozdravit svatého Václava a samozřejmě se zapojili do začátku charitativní akce, protože se čepuje pro malého Tobiáše , který má specifickou chorobu, kterých je pouze 26 vlastně lidí trpí na celém svět. Bohužel je to jeden v ČR.”
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Dneska tady za mnou čepujeme charitativní pivo pro Tobiáška a je to taková předchuť, takový apetit před hlavní akcí, která se uskuteční 22. října před kostelem sv. Ducha naproti kina Luna, kde se běží benefiční Běh pro. Jsou tam vzdálenosti 10, 5 a bezbariérový běh 500 metrů. Je to moc pěkná akce a celý výtěžek ze startovného jde právě na Tobiáška.”

Na slavnostech si přišly na své i děti, pro které byl připraven koutek s historickými soutěžemi a mohly si také vyrazit mince, zastřílet si z luku, nebo si něco pěkného vyrobit. V rámci hudebního programu vystoupil Jaroslav Uhlíř, nebo kapely UDG a Horkýže Slíže a Mňága a Žďorp.

Petr Fiala, frontman kapely Mňága a Žďorp: “Já jsem v Ostravě bydlel na přelomu 80., 90. let, kdy jsem dělal vychovatele v Šilheřovicích. Strašně dobře to tu znám. Furt jsem tu jezdil, na mnoha ulicích jsem klopýtal nad ránem. Paráda, mám to rád. Strašně. I když mám rád, Ostraváci jsou takové hovada drsné jako. Fakt je to něco jiného než v Praze.”

Velkým lákadlem byla právě přehlídka minipivovarů.

anketa: představitelé minipivovarů: “Nabízíme piva, jaké tady můžete vidět. Máme tady devítku ochucenou grepovou, jedenáctku světlý ležák. Máme výbornou dvanáctku s papayou, pak Hangár, Apel a sedmnáctku vrtulník, který vás určitě roztočí.”

“My jsme minipivovar z Děčína. Máme tady od Czech ALElu AK 47, což je Agnus kazbek až po zaříkávače chmela Double ipu, nebíčko pšeničné a pivo, Smrtisyn red ejl pivo inspirované poezií. Filoménu ležák dvanáctku světlou založenou na hořkosti ušlechtilých českých chmelů. Takže spousta zajímavostí.”

Anketa: návštěvníci slavností: “Ano první. Malinové, chutná, dobré.”
“Chtěli jsme borůvkové, ale to zrovna nemají. Ale je dobré i malinové. Škoda, že prší.
Chodíte každoročně? Ano, každoročně. Nemáme to daleko, ale ten déšť to pokazil.”
“My jsme prozatím vyzkoušeli dva druhy piv a samozřejmě malé pivovárky máme rádi. Proto se tady scházíme a prozatím asi nejlepší bylo Utopená blondýna. Dvanáctka. To je akorát. Třináctky a víc, to už je moc sladké někdy.”
“Speciály jsou výborné, ochutnala jsem hlavně nekvašené. Černou Barboru a Utopená blondýnka. Teď už přestalo pršet, tak nám to bude ještě víc chutnat.”
“Výborné, já jsem okusila mango a taťka má čulibrka. Akorát nevím jak chutná. Ale je to dobré."
"My jsme se těšili hodně, ale trošku počasí nevychází. Ale už se to probírá, tak snad to bude dobrý.”

I přes deštivé a chladné počasí si Svatováclavské slavnosti piva nenechaly ujít stovky lidí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy