Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už druhá Porubanka se stala Seniorkou roku města Ostravy

Vedení porubské radnice přivítalo ostravskou seniorku roku 2020. Tou se stala paní Zdeňka Šupíková, která dlouhodobě pracuje jako dobrovolnice v ostravském sdružení Parkinson Help. Jde už o druhou Porubanku, která toto ocenění získala.

Bezmála 15 let pomáhá především lidem s Parkinsonovou nemocí. Začala s tím poté, co tuto nemoc lékaři diagnostikovali jejímu manželovi. Teď byla za tuto pomoc vyhlášena seniorkou města Ostravy minulého roku. Jde o 88letou Zdeňku Šupíkovou z Ostravy-Poruby.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem dneska pozvala paní Šupíkovou k sobě na návštěvu, protože jsem ji chtěla poznat. Je to druhá seniorka v pořadí, protože loni jsme přivítali paní Pinterovou, která získala podobné ocenění. Je fajn, že máme tak aktivní seniory právě v Porubě.”
Zdeňka Šupíková, Seniorka roku města Ostravy 2020: “Já jsem už těch cen dostala více jako dobrovolnice a tím pádem, jak něco takového dostanu, tak mě to dále ujišťuje v tom, že mám pokračovat. To mě vlastně navrhla děvčata ze cvičení. Jak manžel onemocněl, tak jsem cvičila i ty nemocné Parkinsoniky. Jak manžel zemřel, tak jsem vlastně chtěla pomoct ještě těm dalším. V Heřmanicích v domě důchodců, tam byly ženy, které byly starší a byly strašně rády, že mohou cvičit a někdo s nimi tam něco promlouvá a dělá. No a děvčata si teď vzpomněla, že už to vlastně dělám tak dlouho, takže moc mě to potěšilo.”

Právě cvičení je to jediné, co lidem s Parkinsonovou nemocí umožní žít déle a v lepší kondici.

Zdeňka Šupíková, Seniorka roku města Ostravy 2020: “Ta nemoc Parkinson, to je vlastně nemoc mozku. Čili opravdu, oni jsou odkázáni jenom na to cvičení, protože se říká a lékaři říkají, že když se budou pohybovat a cvičit, tak tím se prodlouží jejich život. A chtěla bych teď touto cestou zase pomoct těm Parkinsonikům, protože nemáme nikoho, kdo by se těm Parkinsonikům věnoval a potřebujeme opravdu nějaké dobrovolníky.”

Ti by pomáhali zejména o administrací a organizací a vyřizovali dotace a různé žádosti na počítači, se kterým mají senioři z klubu Parkinson Help Ostrava největší problém. Kromě cvičení klub během roku pořádá i různé akce, výlety a společná setkání.

Jiří Ocelka, předseda klubu Parkinson Help Ostrava: “Začínáme už na jaře turnajem v šupci, pak máme celodenní akci zajištěnou výletem do Beskyd při příležitosti Dne Parkinsonů. Před prázdninami pořádáme pro členy takové sportovní dopoledne a odpoledne. Kromě toho dvakrát za rok organizujeme týdenní pobyty v hotelu v Beskydech.”

Oblíbené je i posezení s mikulášskou nadílkou, kdy si lidé mezi sebou dávají dárky. Spoustu akcí pro seniory pořádá také porubská radnice.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je pravda, že posledního třičtvrtě roku jsme museli většinu akcí, které pro seniory v Porubě děláme, buď zrušit, nebo přeložit na pozdější dobu. Ale děláme od sportovních akcí přes různé kulturní aktivity, přes sportovní hry, jarní a podzimní bály, senior tančírny i akce, kterým říkáme například Jubilanti, protože jim přejeme k jejich významnému životnímu jubileu.”

O všechny akce je velký zájem a lístky na ně jsou vyprodané nebo zarezervované dlouho dopředu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy