Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava schválila další podporu podnikatelům, dostanou 43 milionů korun

  • Ostrava,

Ostrava rozdá podnikatelům dalších 43 milionů korun. Jde o finanční podporu z Programu 100. Díky ní bude jednotlivým zájemcům, které výrazně postihla pandemie koronaviru vyplacena částka až do výše 100 tisíc korun. Peníze získá skoro třináct stovek podnikatelů. Jsou mezi nimi například restaurace, kadeřnictví a drobné firmy.

Ostravští zastupitelé rozhodli o další finanční pomoci podnikatelům. V rámci Programu 100 si mohli od 1. do 13. května zažádat o finanční dar až do výše 100 tisíc korun.

"My jsme ten Program 100 jednoznačně definovali tak, že předmětem podpory budou pouze subjekty, jejichž činnost byla výslovně zakázána  těmi krizovými opatřeními vlády. Nebrali jsme podnikatele, kteří byli negativně ovlivněni sekundárním poklesem poptávky," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

1299 podnikatelů teď od města získá dohromady skoro 43 milionů korun. Jsou mezi nimi například malé restaurace, kadeřnictví a řada drobných firem a obchodů.

"Zhruba 325 podnikatelů doporučujeme nepodpořit, protože se nám tam sešla celá řada žádostí podnikatelů, kteří mohli podnikat a taky podnikali, akorát měli logicky menší tržby, to byl jeden důvod. Další, že tam byly různé duplicitní žádosti, že na jednu a tutéž provozovnu žádali dva nebo tři subjekty. A zhruba 390 dalších žádostí ještě je předmětem dalšího zkoumání a bude předloženo na červnové zastupitelstvo. Všichni ti nedoporučení podnikatelé mají ještě možnost opravného prostředku, už se nám někteří ozývají a budeme i ty jejich žádosti přezkoumávat," pokračuje primátor.

Podnikatelé už dostali 75 milionů

Po Programu 20, ze kterého měli možnost podnikatelé získat jednorázovou a rychlou finanční podporu až 20 tisíc korun a město v něm v minulosti vyplatilo 32 milionů skoro dvěma tisícům zájemcům, je to tak další důležitá pomoc podnikatelům. Právě jejich podpora je pro město v rámci udržení ekonomické stability v tomto období důležitá.

"Pro přímou podporu podnikatelů bude vyplaceno 75 milionů korun, do toho nepočítám další formy podpory jako jsou odklady nebo prominutí nájmů. řešení poplatků z pobytu, z předzahrádek a další věci." dodává Macura.

Podpora z programu 100 se odvíjela od celkového ročního příjmu podnikatelů.

"Jsou tam 3 pásma. Do výše 6 milionů, 12 milionů a 18 milionů korun obratu, kde si mohu žádat o 40, 70 až 100 tisíc korun. Pakliže nežádali o těch 20 tisíc, které by se od toho odpočítaly," řekla už dříve náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.
"Město Ostrava bylo myslím prvním a troufám si říct nejradikálnějším městem, pokud jde o podporu podnikatelům. My jsme se od počátku snažili, aby ta podpora podnikatelů byla skutečně rychlá, účinná, přímá a jednoduchá," uzavřel primátor.

Kromě místních podnikatelů podpoří Ostrava také neziskový sektor, pro který vyčlenila 20 milionů korun. Rada města v týdenních intervalech projednává nově přijaté žádosti. Doposud jich bylo schváleno 42 v celkové výši 840 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy