Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě bude mít i kino. Rekonstrukce je v předstihu

  • Ostrava,

Následující zprávou jistě potěšíme obyvatele Ostravy - Poruby. Rekonstrukce Domu kultury Poklad běží podle harmonogramu a dokonce je proti plánům mírně v předstihu. Hutník, architekt a horník, jejichž sochy zdobí průčelí této kulturní památky, už byli zrestaurováni.

Dům kultury v Ostravě - Porubě byl dokončen v roce 1961. Byl chloubou této části města a skutečným kulturním centrem. V 90 letech byl ale rozdělen a nájemníci jej využívali k mnoha podnikatelským aktivitám. Od fitcentra, přes diskotéky až po kurzy tance nebo jazyků. V roce 2008 ho znovu převzal magistrát a rozhodl o rekonstrukci. Ta se táhne už 8 let a vystřídali se na ní tři zhotovitelé. Nyní to konečně vypadá, že se vše povede.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „I po roce mohu s potěšením konstatovat, že spolupráce se zhotovitelem probíhá velmi dobře, časově nejsme v prodlení, naopak v mírném předstihu a veškeré komplikace jsou zdárně řešeny. Příkladem je dořešení specifického protipožárního zabezpečení impozantního, památkově chráněného dřevěného stropu ve velkém divadelním sále. Kolemjdoucí již mohou vidět i práce na venkovních částech objektu. Firma začala s pokládkou pískovcového obkladu v průčelí objektu podle požadavku památkářů a dokončeny již byly práce na restaurování historického sousoší v průčelí Pokladu. Platí tedy avizovaný termín otevření v červnu 2021.“

Objekt je kulturní památkou a tak byl výzvou i pro architekty. Řada věcí se pouze zrenovovala a nebo restaurovala. Zachována zůstanou i původní umělecká díla. 

David Průša, architekt, autor návrhu: „Jako autoři dohlížíme na to, aby realizace odpovídala návrhu, který jsme zpracovali. Aktuálně například řešíme konkrétní podobu fasády, která se vzorkuje přímo na objektu. Od počátku
máme jasnou představu, jak bude Poklad po dokončení vypadat, a to nejen zvenku, ale také zevnitř. Těší nás jeho postupná proměna, i poslední rok, který zbývá k jejímu dokončení. Nepředpokládali jsme, že by se modernizace mohla takto protáhnout, i když rekonstrukce objektů s sebou často nesou řadu nečekaných překvapení k řešení.“

Parkování v okolí kulturního domu vyřeší dva parkovací objekty, které budou zezadu. Okolí pak bude zkrášleno a zakomponováno do parku. 

Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy - Poruby: "Než budou stát parkovací domy, které se plánují za těmi křídly, chtěli bychom koordinovat parkování s VŠB. Na velké akce to budeme schopni nějak provizorně zajistit. Používá se také středový pás Hlavní třídy a máme velké parkoviště před poliklinikou."

Návštěvníkům pude po dokončení k dispozici divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý sál pro 100 osob, tělocvična, učebny, minikino pro 70 lidí a restaurace s terasou.

Darina Daňková, jednatelka KD Akord-Poklad„Ještě před slavnostním otevřením se do Pokladu vrátí i další umělecká díla, která v něm byli návštěvníci zvyklí dříve vídat. Vestibul znovu ozdobí zatím uschovaná bronzová socha ženy-dívky s názvem Žně od Konráda Babraje. Doufáme také, že dva skleněné objekty manželů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové Zahradníkové, které jsou od počátku rekonstrukce chráněny dřevěným bedněním, budou po odkrytí zrestaurovány a mužská postava symbolizující Průmysl- Tvůrce a také ženská postava Žně-Úroda zkrášlí Poklad i v jeho nové éře.“

Do kulturáku se vrátí i vzácný klavír, který se podrobil renovaci.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Tady v tom domě kdysi stával klavír Steinway, který je zhruba 100 let starý. Ten klavír je repasovaný, nyní je v Hradci Králové a vrátí se zpátky."

Hotovo je asi 35 procent prací a stavebníci jsou v mírném předstihu. Dokončení je plánováno na červen 2021. Letní kino je ale už v provozu dva roky a v příštím týdnu zahájí další sezónu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy