Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava přispěje i letos na obnovu kulturních památek ve městě. Připraveny jsou 4 miliony korun

  • Ostrava,

Ostrava bude i v letošním roce přispívat na obnovu kulturních památek nebo významných městských staveb. Opravy takových objektů jsou často nákladnější a proto si mohou jejich majitelé požádat o dotaci až milion 500 tisíc korun.

Řada památek a historických staveb je ve špatném technickém stavu a protože jsou to často kulturní památky, náklady na rekonstrukce i údržbu či restaurování jsou vysoké. Ostrava má ale zájem, aby tyto stavby nechátraly a nebo dokonce z města nezmizeli a proto chce jejich majitelům pomoci. Zastupitelé proto znovu schválili program, který majitelům pomůže s financováním. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ostrava se může pyšnit množstvím cenných staveb, máme skvosty, které někdy nevnímáme, nebo jsou ve velmi zanedbaném stavu. Jsme si vědomi skutečnosti, že obnova památek s sebou často nese zvýšené náklady. Z našeho dotačního programu proto chceme majitele těchto nemovitostí i nadále podporovat a motivovat k opravám a pomoci tak dalšímu zkvalitňování a rozvoji města, stejně tak, jak se nám to osvědčilo v minulých letech.“

Program by měl motivovat vlastníky k péči o jejich nemovitosti v souladu se zájmy památkářů. Kritériem pro posuzování žádostí bude zejména obnova stěžejních památkových hodnot stavby, společenský přínos, její veřejné využití, společenský význam a jedinečnost, míra naléhavosti údržby nebo opravy.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Příspěvek města na jeden projekt může dosáhnout částky od 50 tisíc do 1,5 milionu korun a může pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů, zbytek hradí majitel objektu."

Lhůta pro podávání žádostí je od 8. dubna do 8. června. O přidělení dotací rozhodne zastupitelstvo do konce září. Loni rozdělilo město mezi 9 projektů přes 5 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy