Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce modernizovat sídliště. Pomohou s tím i vědci z Vysoké školy báňské

  • Ostrava,

V Ostravě je hned několik velkých sídlišť, kde je velmi obtížná modernizace a další rozvoj. Proto se magistrát spojil s odborníky z Vysoké školy báňské, aby vytvořili projekt, který by se regenerací sídlišť zabýval. Nyní už jen stačí závěry aplikovat v praxi.

Ostrava s 300 tisíci obyvateli má hned několik velkých sídlišť. Asi největší jsou na Jihu, kde žije 100 tisíc obyvatel a nebo v Porubě, kde žije přes 60 tisíc lidí. Většina z nich pochází z druhé poloviny 20. století a už je čas na jejich regeneraci a modernizaci. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: „Ostravská sídliště postupem času stále méně a méně naplňují očekávání a požadavky současných obyvatel na moderní a atraktivní bydlení ve městě. Je důležité zaměřit se na udržitelnou a komplexní transformaci sídlišť jako celků a naučit se řídit proměnu těchto, často nemalých, částí města na odpovídající moderní obytné prostředí.“

Ostrava se spojila s odborníky z Vysoké školy báňské a Centra Kvality Bydlení, aby se učila, jak sídliště rozvíjet. Vznikl projekt, který se zaměřil na tři lokality. Okolí ulice Jirská v centrálním obvodu, okolí Odborářské v městském obvodu Ostrava-Jih a na VII. stavební obvod v Porubě.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: "Studie to území rozčlení. Definuje plochy pro infrastrukturu, která se v budoucnu bude modernizovat, abychom tam mohli umisťovat kvalitní zeleň, dětská hřiště a další opatření. Oceňujeme zapojení odborníků do plánování města, protože to je směr, o který v denní práci MAPPA usilujeme. Jsme také rádi, že jsme se částečně mohli na projektu podílet." Metodika koncepčního přístupu k sídlištním lokalitám se shoduje s uvažováním, se kterým k rozvoji Ostravy přistupujeme a principy popsané ve výstupech projektu budeme doporučovat a dále rozvíjet."

Dalšími tématy je zlepšování dostupnosti pro pěší a cyklisty, obnovování zeleně, doplňování prvků modro-zelené infrastruktury a zvyšování pestrosti občanské vybavenosti i pracovních příležitostí. Závěry z pilotního projektu mohu nyní využít přímo jednotlivé městské obvody k dalšímu rozvoji. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy