Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Co je pod vytěženými zbytky chemikálií ukáže další průzkum. V areálu lagun Ostramo jsou znovu vědci

  • Ostrava,

V areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě jsou znovu vědci. Ropné kaly už jsou sice vytěženy, ale nyní je nutné zjistit, co je pod nimi. Pak teprve bude možné rozhodnout, jak bude pokračovat sanace celého území.

Loni v prosinci skončila podle plánu hlavní etapa nápravných opatření v areálu chemičky Ostramo v Ostravě - Mariánských Horách. Spočívala v odtěžení ropných kalů, které jsou nyní průběžně páleny v Německu. V areálu ale zůstaly v podloží tuny kontaminované zeminy a nyní odborníci řeší, jak s územím naložit. Proto nejprve začal důkladný průzkum.

Jiří Kadlčák, hydrogeolog, Ekomonitor: "Výsledky budou využity k dopřesnění geologické a hydrogeologické situace a k ke zjištění úrovně kontaminace zemin a podzemních vod."

Celkem je v rámci doplňkového průzkumu projektováno 55 vrtů a 35 sond, které budou mít hloubku od 3 do 15 metrů. Celková délka vrtů a sond bude přes 600 metrů. Odebrané vzorky jsou posílány k analýzám, které pak poslouží při projektu závěrečné části sanace území. Ostrava požaduje, aby byla celá lokalita vyčištěna.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ministerstvo financí upřednostňuje levnější varianty, kdy by byly více kontaminované zeminy uloženy v jakémsi sarkofágu přímo pod těmi nádržemi. To ale my, jako město Ostrava stále odmítáme."

Diamo v současné době také provádí v areálu lagun čištění odpadních vod. 

Josef Jašek, vedoucí střediska Povrch, Diamo: "Splňujeme limity, které nám stanovil úřad a vypouštíme tu vyčištěnou vodu do kanalizace. Ročně vyčistíme asi 30 tisíc kubíku kontaminovaných vod."

Dokončení a závěry doplňkového průzkumu by měly být hotové v únoru 2022. Pak bude rozhodnuto i o způsobu sanace území. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy