Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské ZOO je unikátní obří voliéra pro kondory. Uchází se o titul Stavba roku 2021

  • Ostrava,

Ostravská ZOO se může pochlubit další novinkou. Jde o největší průchozí voliéru a svůj domov v ní našli zástupci jihoamerické fauny - především ale ptáci. Asi největší z nich jsou kondoři, které mohou návštěvníci sledovat přímo při krmení.

Voliéra La Pampa v ostravské ZOO je součástí  zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem. Pojmenována byla podle provincie v centrální Argentině. Hotovo bylo už dříve, ale se slavnostním představením se čekalo do doby, až bude voliéra zabydlena. 

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní." 

Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Nepřehlédnutelné je zejména hejno kondorů a tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily.  

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: „Už v loňském roce jsme zahájili spolupráci s nadací Fundación Tamaikèna, která podporuje projekt na záchranu kardinálovců zelených (Proyecto Cardenal Amarillo). Prostřednictvím programu „Dvě koruny ze vstupu“ tento projekt podpoří i naše zoo."

Ostrava každoročně přispívá na provoz ZOO 80 milionů korun a také financuje jeho modernizaci. La Pampa stála 45 milionů Kč. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Se slavnostním představením jsme čekali na vhodnou dobu, kdy si svůj domov ve voliéře najdou její noví obyvatelé a zabydlí se. Nová expozice se stavěla ještě za předchozího ředitele Petra Čolase, který stál u zrodu myšlenky vzniku této nádherné stavby. Neméně důležitou součástí expozice jsou sadové úpravy a zeleň celkově, o kterou se postarali pracovníci ZOO sami.“

Voliéra je tak povedená, že se bude ucházet o titul stavba roku 2021. V současné době se také připravují expozice pro makaky a gibony. Budou dokončeny v srpnu a jejich hodnota je téměř 127 mil. Kč. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy