Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Dolních Vítkovicích probíhá montáž mostu. Pro Ostravu ho nakreslil Josef Pleskot

  • Ostrava,

Jak už z našeho zpravodajství jistě víte renomovaný architekt Josef Pleskot nakreslil pro město lávku, která spojí Dolní Vítkovice a cyklostezku podél Ostravice. Lávka už je hotova a v těchto dnech probíhá její montáž přímo na místě.

Na jaře 2021 představil architekt Josef Pleskot lávku, kterou vytvořil pro Ostravu. Záměrem bylo spojit Dolní Vítkovice a centrum města pro chodce a cyklisty. Mosty a lávky jsou prý architektovým životním tématem, protože popojují často odlehlá místa a dávají jim nový život.

Josef Pleskot, architekt, autor lávky (natočeno 15.4. 2021): "Ta lávka je opravdu zážitková věc. Mění se v horizontě, ať už se po ní jde pěšky nebo jede na kole v každém místě se člověk tak trošku ocitá v jiné poloze vůči okolí."

Projekt prošel z počítačů, přes ocelárny a strojírenské dílny až do fáze montáže, která probíhá přímo na místě. Zapotřebí je mimořádně výkonný jeřáb, protože konstrukce měří po smontování 160 metrů. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Následuje montáž lan pro zavěšení lávky, spolu s pracemi, které jsou nutné pro dynamickou zátěžovou zkoušku. Ta je plánována na 20. prosince. Po jejím vyhodnocení dojde k dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů a osazení mostních závěr na krajních opěrách."

Po dokončení montáže je nutné aplikovat pochozí vrstvu a  osadit výplně zábradlí. K tomu je ale zapotřebí sucho a minimálně 10 stupňů Celsia. Propojení na cyklostezku vedoucí po pravém břehu Ostravice do Vítkovic přes Dolní oblast, nabídne rychlé a bezpečné spojení. Úsek je dlouhý 550 metrů a vyjde na asi sto milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy