Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veolia získala dvě ocenění za nejlepší teplárenské projekty roku

Dva ze čtyř křišťálových komínů za nejlepší teplárenské projekty letos získala společnost Veolia Energie. Teplárenské sdružení České republiky ocenilo její loňské ekologické akce v teplárnách v Ostravě a Přerově a rozvojový projekt v Olomouci. Tyto projekty a investice významně přispívají ke zlepšování životního prostředí.

„Investujeme miliardy do ekologizace a zahájili jsme transformaci, která bude největší v novodobé historii teplárenství. Těší nás, že to odborná komise ocenila a pomáhá nám prezentovat tyto projekty veřejnosti. Mají velký přínos pro zlepšování životního prostředí v regionech a zároveň snižují emise skleníkových plynů, o což usiluje celá EU,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR.

Veolia získala ocenění za projekty snižující emise znečišťujících látek do ovzduší v Teplárně Přívoz v Ostravě a Teplárně Přerov. Obě teplárny prochází rozsáhlou ekologizací a budou mezi prvními teplárnami v ČR, které přestanou spalovat uhlí a přejdou na čistší paliva. V ostravské teplárně úspěšným ukončením projektu plynofikace kotle K4 Veolia nahradila černé uhlí koksárenským a zemním plynem a dosáhla tak výrazně nižších koncentrací emisních limitů oxidů dusíku i CO. V Teplárně Přerov nahradily původní černouhelné kotle dva nové plynové kotle s emisními koncentracemi nižšími, než požaduje legislativa. V obou případech zároveň výrazně klesnou i emise prachu a CO2.

Druhým oceněným projektem skupiny Veolia je rozšíření soustavy zásobování teplem v Olomouci. V Rezidenci Šantova v centru Olomouce, kde je 7 bytových objektů se 434 byty, byla v roce 2020 zahájena dodávka tepelné energie ze tří objektových předávacích stanic. Jedná se o horkovodní zařízení, která jsou připojena k soustavě zásobování teplem z Teplárny Olomouc. V další rezidenční čtvrti VILA PARK na západním okraji Olomouce byl vybudován a připojen k soustavě již třetí bytový blok s centrální horkovodní předávací stanicí, na kterou navazují bytové předávací stanice s využitím plně individuálního nastavení parametrů vytápění a přípravy teplé vody. Stovky bytů tak získaly komfortní teplo bez stavění nových komínů.

Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení ČR k Projektům roku řekl: „Když jsem se podrobně seznámil s vítěznými a nominovanými projekty, mohu bez obav říci, že teplárenství i v tak těžké době, kterou právě prochází, dokáže nadále rozvíjet moderní, ekologické a cenově přijatelné služby spojené s dodávkou tepla pro domácnosti, ale i další odběratele. Je potřeba veřejně ocenit všechny ty, kteří dokážou dotáhnout do konce nové projekty a posouvat obor dopředu.“

Do užší nominace bylo ve 4 kategoriích vybráno celkem 16 nejzajímavějších loňských projektů. Vyhlášení vítězných projektů a předání křišťálových komínů proběhlo na slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Olomouci. Od roku 2002 získalo prestižní ocenění Projekt roku již 69 teplárenských projektů. Veolia Energie ČR získala v soutěži zatím nejvíce ocenění – celkem 12.

Skupina Veolia Energie ČR je dodavatelem tepla, chladu, elektřiny a průmyslových utilit pro 326 tisíc domácností a 200 průmyslových klientů. Energetické služby poskytuje také objektům z obecní i terciární sféry ve více než 30 městech a obcích České republiky.



Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Dnes 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Dieselové auto nahradilo elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě je nově stoprocentně bezemisní

16. ledna 2026 10:19 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

Dnes 20:19, vydáno dnes 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

Dnes 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Těrlicko zažilo další ročník zimních her, novinkou byl snowtubing a hokejbalový turnaj pro děti

Dnes 11:30 | Těrlicko | Michal Slonina

Těrlicko zažilo v sobotu 17. ledna další oblíbené zimní hry. Akce získává v obci stále větší popularitu.

Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

Dnes 0:11, vydáno včera 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

Včera 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Včera 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Dnes 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Mladá skupina lidí si přišla na 300 tisíc korun podvodnými inzeráty

16. ledna 2026 9:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na internetu prodávali drahé mobily, malotraktory i mini bagry. Místo zaplaceného zboží se zájemci dočkali výhružek a výmluv. Šest mladých podvodníků z Karvinska poškodilo téměř třicet lidí o 300 tisíc korun. Hrozí jim až osm let ve vězení.

Hosté ve studiu: Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje

15. ledna 2026 14:03 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Pohotovosti zatím platí kraj ze svého, pojišťovny je nestihly do konce roku 2025 přebrat

Včerejší ledovka zranila 33 chodců. Nejvíce úrazů bylo v Ostravě

15. ledna 2026 11:27 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Včerejší ledovka potrápila všechny chodce v MS kraji. Celkem se zranilo 33 lidí. Nejvíce záchranáři vyjížděli ke zraněným v Ostravě. Nejčastěji docházelo k poranění kotníku a hlavy.

Hosté ve studiu: Arnošt Vašíček, záhadolog, spisovatel, scénarista

14. ledna 2026 18:17 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Šenovském muzeu ožívají záhady před očima návštěvníků

Hosté ve studiu: Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov

14. ledna 2026 17:07 | Celý MS kraj | Jana Lipowská

SZZ Krnov zkvalitňuje péči o pacienty