Měsíc do premiéry Stvoření světa v podání dětí v rámci projektu LET’S SING ORATORIO MUSIC

  • 27. listopadu 2021,
  • 11:35,
  • PR

Projekt Let’s Sing Oratorio Music je tvůrčí dílnou pro základní školy Opavy, Ostravy a celého Moravskoslezského regionu. Cílem je obohatit výuku hudební výchovy ve školách formou praktické zkušenosti spolupráce učitelů a žáků s profesionály. Pro učitele přináší workshopy, ve kterých je odborníci školí, jak postupovat s žáky při nastudování hudebních útvarů, v tomto případě oratorií.

Pro žáky nabízí nejen zážitek z procesu tvorby hudebního díla s profesionálními zpěváky a orchestry, ale také nezapomenutelnou příležitost nastudované oratorium představit v divadle před publikem. A to se podaří právě za měsíc! V termínu od 5. do 18. 12. proběhne ve Slezském Divadle Opava představení Stvoření světa - jedno z vrcholných děl Josepha Haydna.

Projekt byl představen již koncem roku 2019 a od té doby jsme i přes omezení stran COVID-19 udělali kus práce. Oslovili jsme ke spolupráci vybrané základní školy, známe vítěze mezinárodní pěvecké soutěže Sacred Music International Competition 2020 – právě tito nejvýše ocenění budou sólisty, kteří budou spolu s dětmi zpívat oratoria před publikem. Největší posun v projektu odvedly právě děti, které absolvovaly natáčení spotů a workshopy a především pilně zkouší, neb v prosinci odzpívají Stvoření světa - jedno z vrcholných děl Josepha Haydna,“ říká Ilja Racek, generální ředitel projektu a ředitel Slezského divadla v Opavě.

Let’s Sing Oratorio Music si klade za cíl seznámit žáky ZŠ se žánrem oratoria inovativní metodologií, a to jejich aktivní účastí prostřednictvím jednoho z největších oratorií hudební historie, Haydnova Stvoření světa. Účelem projektu je vzbudit zájem mladých o tuto hudební formu a získat tak novou diváckou generaci. Projekt je také doprovázen workshopy a didaktickými materiály, které vznikají speciálně pro tuto příležitost (letáky, e-book, nahrávky a spoty) a které jsou využívány při přípravě představení. Aktivní spolupráce nyní probíhá s těmito školami:

• Základní škola Ostrava-Poruba, , p. o., J. Valčíka 4411

• Základní škola Opava, p. o., Vrchní 19

• Základní škola a Mateřská škola Leoše Janáčka Hukvaldy, p. o., Hukvaldy 162

Děti z ZŠ a MŠ Leoše Janáčka Hukvaldy p.o. na workshopu

STVOŘENÍ SVĚTA

5. – 18. 12. 2021 / od 19:00 hod / Slezské Divadlo Opava

Autor, hudba: Joseph Haydn

Premiéra: 5.12.2021

Režie: llja Racek

Dirigent: Oliver Dohnányi

Fabrizio da Ros

Sólisté: Soprán - role Gabriel plus Eva: Leigh Michelow, Karolína Janů Tenor - role Uriel: Joseph Dahdah, Tomasz Tracz, Vincenc Ignác Novotný Baryton – role Rafael plus Adam: Jan Kukal, Michal Marhold

Dětské sbory: děti základních škol - Základní škola Ostrava-Poruba, p. o., J. Valčíka 4411; Základní škola Opava, p. o., Vrchní 19; Základní škola a Mateřská škola Leoše Janáčka Hukvaldy, p. o., Hukvaldy 162

Stvoření světa je součástí mezinárodního projektu Let's Sing Oratorio Music!, jehož hlavním rysem je aktivní účast publika: děti a mládež se zapojují během představení zpívaje sborové části oratoria doprovázeni orchestrem a sborem SDO, zatímco sólisté jsou vítězové mezinárodní pěvecké soutěže Sacred Music International Competition 2020.

Haydnovo oratorium Stvoření se člení do sedmi dnů a tří částí, v nichž nejdříve z chaosu povstává světlo, nebe a země, moře a hory a vše další až nakonec po Adama s Evou. Boží dílo komentují a chvalozpěvy oslavují tři archandělé Gabriel (soprán), Uriel (tenor) a Raphael (bass). V poslední části se k nim přidávají Adam a Eva a společně velebí zázrak stvoření. Haydnova hudba slohově přísná i naivní dokáže sugestivně evokovat počáteční chaos i prudké bouře, ohnivé blesky a burácení hromu, lehounké sněhové vločky i zurčící potok a svou vytříbeností řadí toto oratorium mezi jeho vrcholné práce. Jeho uvedení v historii vždy bylo a je svátkem. Když však při jedné z repríz publikum autorovi nadšeně aplaudovalo, Haydn prý jen skromě zdvihl ukazovák: „Ne ode mne – vše pochází tam shora!

Podrobné informace k termínům představení a nákupu vstupenek naleznete zde:

• Let’s sing / https://www.letssing.eu/film/s...;

• Slezské divadlo Opava / https://www.divadlo-opava.cz/h...

Online komunikace projektu:

• Web: www.letssing.eu, www.divadlo-opava.cz/hra/stvoreni-sveta/

• FB: www.facebook.com/letssingeu/

• IG: www.instagram.com/letssingeu/

• YT: www.youtube.com/channel/UCL-eFeoo929BXMn0T1ig73w

______________________________________________________________________________________

Let’s Sing Oratorio Music, evropský kulturní projekt SDO, získal grant Kreativní Evropy – Kultura v rámci výzvy na podporu Projektů evropské spolupráce 2019, ve výši 200.000,- EUR. Žadatelé z ČR uspěli pouze ve dvou případech v roli vedoucího projektu, a to zavedená akce věnovaná tanci –Tanec Praha a nový projekt Let’s Sing Oratorio Music.

Projekt vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, statutárního města Opavy, statutárního města Ostravy, městké části Ostrava Poruba, obce Hukvaldy a Italského a rakouského institutu v Praze. Mediálními partnery jsou Divadlení noviny, Hudební rozhledy, Týdeník rozhlas, Noe.tv a Ostravan.cz.

Projekt zajišťuje Slezské Divadlo Opava, ČR, zahraničními partnery jsou Accademia Musicale Europea, Řím, Itálie, Panellinia Omospondia Xorodion Kai Dieythynto Xorodia, Karditsa, Řecko a Filarmonica Mihai Jora, Bacau, Rumunsko.

Za konceptem a grafickou úpravou Let´s Sing Oratorio Music stojí Marija Petrinjac, fotografie poskytla Tamara Černá - SofiG, Art Photo.První KEY-STAV, a.s. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 640 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 200 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků