Veolia: Klienti se vrací od plynu k dálkovému teplu

  • 27. listopadu 2021,
  • 11:43,
  • PR

Dálkové teplo je nejen komfortní, ale v dnešní bouřlivé době hlavně dlouhodobě stabilní a ekonomické. První návraty od plynu k centrálnímu zásobování zaznamenala skupina Veolia v Karviné. Jaké jsou důvody?

Domácí plynové kotelny? Nevyplácí se!

Výhodná cena byla hlavním argumentem prodejců lokálních plynových kotelen. Už tehdy odborníci varovali před odpojením a nestabilní cenou tepla. Byly jejich obavy oprávněné? Aktuální substituční ceny plynu jsou tak vysoké, že odpojení od dálkového tepla je dnes ekonomicky zcela nerentabilní. Naopak vyplatí se odejít od plynu k dálkovému teplu.

Klienti se vrací k dálkovému teplu

Jedním z prvních klientů, kteří již oznámili svůj návrat k dálkovému teplu, je Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity. Veolia spolupracuje s fakultou v Karviné již řadu let, dodává teplo ze sítě centrálního zásobování a provozuje tepelná hospodářství nejen areálu na Univerzitním náměstí, ale i vysokoškolských kolejí a knihovny Na Vyhlídce.

A právě u areálu vysokoškolských kolejí začala od roku 2017 fakulta využívat záložní plynové kotelny jako hlavní zdroje tepla. Jaké povinnosti s tím byly spojeny? “Fakulta musela zajistit veškeré revize, kontroly plynu a komínů, údržbu, opravy, zabezpečovat nákup plynu a dohled nad provozem kotelny. I v tomto období nadále pokračovala spolupráce s Veolií v rámci servisní smlouvy, plynové kotelny ale zestárly a pro jejich trvalý provoz by byla nutná modernizace a obnova,” vysvětluje Dalibor Šafran, vedoucí sektoru Závodu distribuce a služeb skupiny Veolia Energie.

O všechno se postará dodavatel

Od zahájení topné sezóny 2021/2022 se proto Obchodně podnikatelská fakulta rozhodla vrátit k osvědčené spolupráci s Veolií i u areálu vysokoškolských kolejí. Systém centrálního zásobování teplem byl vyhodnocený jako spolehlivý, bezpečný a také ekologický. Velkou výhodou je, že o vše se stará dodavatel tepla, včetně modernizací a obnovy zařízení. Veolia navíc plánuje velké ekologizační projekty související s odchodem od uhlí. Změna zdrojů a zejména možnost využití palivového mixu tak klientům dávají šanci rozumně uřídit náklady na vytápění, což je v dnešní době obrovských nárůstů cen energií rovněž velmi důležité.

“Je trochu příznačné, že Obchodně podnikatelská fakulta je jedním z prvních klientů, kteří dokázali vyhodnotit výhodnost dálkového tepla oproti plynu. Velmi si jejich rozhodnutí ceníme,” doplňuje Tomáš Groň, regionální ředitel skupiny Veolia Energie.

“Se spoluprací s Veolií jsme dlouhodobě spokojeni a jsme velmi rádi, že partnerství bude pokračovat,” zmiňuje Ing. Dagmar Kloknerová, tajemnice Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity.

Ekologické i ekonomické

Odborníci se navíc shodují, že velkou výhodou dálkového tepla je ekonomická výhodnost a současně šetrnost k životnímu prostředí. Proč? Teplárny mají možnosti využit řadu obnovitelných nebo bezemisních zdrojů. Do roku 2050 budou postupně od fosilních paliv, včetně plynu, dál odcházet. Jejich náklady na emisní povolenky budou postupně klesat, což bude mít vliv na cenu tepla.

“Plyn je ale fosilní palivo a provozovatelé plynových kotelen budou i nadále vystaveni rostoucím nákladům na emisní povolenky. Dálkové teplo je tedy z dlouhodobého hlediska ekologickým i ekonomickým řešením a jsme rádi, že to Obchodně podnikatelská fakulta vyhodnocuje stejně,” uzavírá Tomáš Groň.

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 200 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Báňský úřad Ostrava
Ostrava
od 100 do 110 Kč/hod.

Detail

LXM Group a. s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků