Vítkovice bojují s dezinformacemi o očkování proti covidu-19

  • 1. prosince 2021,
  • 9:31,
  • PR

V úterý 30. listopadu v 15 hodin se v obřadní síni radnice ostravského obvodu Vítkovice uskutečnilo setkání biologa Aleše Hozáka z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU s vítkovickými seniory na téma rozkrývání nejčastějších dezinformací o očkování proti covidu-19. Debatu zorganizovalo vedení obvodu.

„Snažíme se o to, aby senioři ve Vítkovicích, a nejen oni, měli co nejvíc ověřených informací o prospěšnosti očkování. Proto jsme navázali spolupráci s Lékařskou fakultou OU,“ říká Richard Čermák, starosta městského obvodu Vítkovice. „Jsem biologovi Aleši Hozákovi z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU vděčný za to, že přijal naše pozvání a s dříve narozenými z našeho obvodu promluví o hoaxech a lžích kolujících kolem očkování proti koronaviru a také jim objasní přínos a prospěšnost vakcinace. I kdyby k očkování přesvědčil jen jednoho člověka a tomu to zachránilo život, bude mít dnešní diskuse smysl,“ pokračuje Richard Čermák s tím, že nejde o jediné aktivity, jimiž chce vedení obvodu bojovat proti šíření dezinformací. „Podali jsme k Moravskoslezskému kraji projekt s názvem Dezinformace o COVID-19 mezi seniory ve Vítkovicích. V příštím roce plánujeme zrealizovat sérií diskusí pod názvem Vše, co jste chtěli vědět o COVID - 19, ale báli jste se zeptat, a to v úzké spolupráci s Ústavem epidemiologie a veřejného zdraví LF OU. Je naší povinností bojovat s epidemií informacemi. Ty můžou zachraňovat zdraví i životy lidí. Ostatně je to také naše forma pomoci zdravotníkům z vítkovické nemocnice, kteří se o nemocné s covidem-19 starají. Jejich práce a nasazení si nesmírně vážím. Obzvlášť je nutné připomenout, že zdravotníci a záchranné složky opět nebudou moci vánoční čas trávit se svými rodinami, protože je budeme potřebovat v nemocnicích více než v předchozích obdobích. Situace je kritická,“ akcentuje starosta s tím, že plné informací vztahujících se k boji s pandemií bude i prosincové vydání Vítkovického zpravodaje. „Našeho obvodu se pandemie a s ní spojený nouzový stav dotýká stejně jako ostatních, zrušili jsme mikulášskou nadílku i rozsvícení vánočního stromu. Pokud chceme, aby se Vítkovice mohly vrátit k normálu, musíme se chovat zodpovědně a ohleduplně. My jsme se rozhodli to dělat formou diskusí. Dezinformace jsou společensky velmi nebezpečné, protože ji polarizují. Jejich podstatou je vyvolat strach a paniku mezi lidmi,“ dodává.

Biolog Aleš Hozák z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU konstatuje, že se dezinformacemi v podstatě nezabývá a neztrácí s nimi čas. „Soustřeďuji se pouze na hodnověrné informace. Pokud jde o seniory, mnoho z nich uvěřilo dezinformaci, že vakcína byla vymyšlena proto, aby společnost zbavila starých lidí. Víte, to je – stejně jako fámy o čipech ve vakcíně – absolutní pitomost,“ prohlašuje razantně biolog, jenž je očkován už třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. „Vede mě k tomu moje celoživotní praxe, protože se 50 let zabývám problematikou původců infekčních nákaz a 20 let vakcínami. Z toho pro mě jasně plyne, že pokud chci být chráněn proti infekcím, proti nimž se dá vakcinovat, pak je vakcinace nejlepší cestou, jak zlepšit svůj imunitní standard,“ vysvětluje Aleš Hozák a zmiňuje i další dezinformace. „Jednou z fám je, že očkování může negativně ovlivnit plodnost. Nic takového nebylo odborně potvrzeno. Naopak potvrzeno je, že pokud covid-19 prodělá muž, může to mít na jeho plodnost nepříznivý vliv. Také víme, že covid-19 mívá vážný průběh u gravidních žen. V těhotenství totiž poklesává imunita a gravidní žena má navíc mnohem větší spotřebu kyslíku, protože prostě dýchá za dva. Takže pokud dojde k nežádoucímu vývoji covidu-19, kdy dochází k těžké pneumonii, je v nebezpečí dítě, v horším případě oba, matka i dítě,“ uzavírá.

Setkání se uskutečnilo za dodržování všech platných bezpečnostních a hygienických opatření.SALEX-STAV s.r.o..
Ostrava
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Eliáš & Freisler TRANSPORT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 20 500 do 30 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků