Helena Salichová a její muži. Přijďte na výstavu slezské malířky v centru Chagall

  • 2. prosince 2021,
  • 14:10,
  • PR

Tvorbu této umělkyně ovlivnilo mnoho osobností, jakými byli například pedagogové na AVU Max Švabinský, Vojtěch Hynais, Vratislav Nechleba, Vlaho Bukovac, partneři Vojtěch Sedláček či Antonín Hála, výtvarní kolegové Václav Špála, Antonín Procházka, členové výtvarných skupin MSVU a Bezruč Vladimír Kristin, Josef Šrámek, Antonín Ivanský, Bohumír Dvorský, Josef Dobeš, Oldřich Lasák a mnozí další. Konfrontace vlastní tvorby Heleny Salichové a tvorby uměleckých kolegů se stala základem koncepce výstavy.

Helena Salichová se narodila 25. 4. 1895 v Kyjovicích a zemřela 2. 7. 1975 v Ostravě. Po absolvování učitelského ústavu studovala u profesorů V. Hynaise, V. Nechleby, K. Krattnera a V. Brömse na Akademii výtvarných umění v Praze / 1919-1926/. Krátce pracovala jako učitelka ve školách v Kyjovicích a Krásném Poli. Trvale žila od roku 1926 v Polance nad Odrou. Souběžně se věnovala mnoha uměleckým oborům – sbírala lidové písně, které vydala ve sbírkách Slezské lidové písně svatební a jiné z Kyjovic a okolí /1917 /, Národní písně slezské / 1920 /. Trvalou odbornou pozornost věnovala také lidovému oděvu a výšivce. Počátky výtvarné tvorby ovlivnilo sociální umění 20. let.. Námětově těžila především ze života ve Slezsku a z jeho historie. Orientovala se na figurální kompozice, malovala portréty, zátiší, především kytice. Později převládla krajinomalba, zobrazovala okolí Polanky, slezskou krajinu a průmyslové Ostravsko. Výtvarný projev charakterizoval osobitý naivizující poetismus, jemuž v různých obměnách zůstávala věrná. Vytvořila rozsáhlé sociálně laděné grafické dílo. S oblibou pracovala ve větších celcích / cyklus Slezské písně Petra Bezruče / 1937 /, album dřevorytů Slezsko 1938 a mnohé další. Po 2. světové válce se soustředila na obnovu válkou poničeného Slezska. Byla spoluzakladatelkou Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců / 1926 /, později spolku Výtvarní umělci Moravská Ostrava / 1935 /, s nimiž vystavovala .

Počátky výtvarné tvorby ovlivnilo sociální umění 20. let. Námětově těžila především ze života ve Slezsku a jeho historie. Orientovala se na figurální kompozice, malovala portréty, zátiší, především kytice. Později převládla krajinomalba, zobrazovala okolí Polanky, slezskou krajinu a průmyslové Ostravsko. Výtvarný projev charakterizoval osobitý naivizující poetismus, jemuž v různých obměnách zůstávala věrná. Vytvořila rozsáhlé grafické dílo sociálně laděné. Byla spoluzakladatelkou Moravsko-slezského sdružení výtvarných umělců, později Výtvarní umělci Moravská Ostrava, s nimiž vystavovala. Obdržela za svou práci mnoho cen. Samostatně vystavovala od roku 1945. Zastoupena ve sbírkách GVU v Ostravě, Muzea umění Olomouc, Slezského zemského muzea v Opavě a ve stálé expozici v Pamětní síni Heleny Salichové v Klimkovicích u Ostravy.

Výstava připomene široké veřejnosti tvorbu významné slezské umělkyně – malířky, grafičky, ilustrátorky, spisovatelky, sběratelky lidového umění a organizátorky kulturního a společenského života kraje.


Družstvo Venturer - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 500 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Lázeňská káva s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 19 700 do 60 000 Kč/měsíc

Detail

RHINO GROUP,
Ostrava
od 16 200 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků