Stáže se zúčastnilo 10 pedagogů Střední školy elektrotechnické (ul. Na jízdárně 30) v Ostravě, partnerské školy Skupiny ČEZ. Pro vyučující byl připraven program složený z přednášek, besed a exkurzí na vybraná pracoviště dvou dceřiných společností ČEZ, a to ČEZ Distribuční služby, s.r.o. a ČEZ Distribuce, a.s.
Posláním obou společností je zajistit plynulou dodávku elektřiny zákazníkům. Učitelé navštívili např. rozvodny v Paskově, Frýdlantu, Hodolanech, Kunčicích a Vítkovicích. Kromě venkovní a vnitřní rozvodny energetici ukázali učitelům i specializované činnosti jako jsou práce pod napětím či diagnostické postupy na zařízení distribuční soustavy. Zde byly účastníkům přiblíženy např. možnosti využití termovize v energetice, metody zjišťování stavu kabelových vedení či zkoušení ochranných a pracovních pomůcek.
„Spolupráce s ostravskou Střední školou elektrotechnickou je dlouhodobá, proto jsme se pustili do tohoto jedinečného projektu skloubení teorie s praxí. Umožníme tak pedagogům získat nezbytné praktické poznatky pro odbornou přípravu studentů, které se promítnou do jejich „výbavy" při nástupu do pracovního procesu," uvedla Martina Sýkorová, náborový specialista Skupiny ČEZ.
„Již několik let vykonávají naši studenti z třetích a čtvrtých ročníků praxi na pracovištích společnosti ČEZ. Odborní učitelé naší školy tedy znají jednotlivé provozy, ale teprve letošní projekt jim umožnil poznat celý komplex činností, které se v distribuční společnosti realizují. Na základě tohoto poznání budeme v budoucnu plánovat i praktickou výuku," uvedl Lubomír Franek, zástupce ředitele školy pro praktickou výuku.
Vladimír Maršálek, další účastník stáže, doplňuje:„Pro učitele odborných předmětů, i když vyšel z praxe, jsou stáže nutností. Např. přístrojové vybavení v oblasti diagnostiky prošlo během posledních deseti až patnácti let zásadní kvalitativní proměnou. Bylo by absurdní, nereagovat na to při výuce."
Vzdělávací akce pro studenty i pedagogy jsou praktickou, užitečnou a efektivní formou pro získávání kvalitních zaměstnanců. Podle odhadů Národního vzdělávacího fondu bude do pěti let v oblasti energetiky chybět až 14 tisíc mladých techniků. Sama Skupina ČEZ jich bude do roku 2020 potřebovat zhruba 10 tisíc. Abychom tyto potřebné počty zajistili, musíme, stejně jako ostatní technicky zaměřené společnosti, vyhledávat a oslovovat mladé lidi v předstihu. ČEZ proto navázal dlouhodobou spolupráci s několika vysokými a středními školami. Seznam partnerských škol naleznete na www.kdejinde.cz
Více informací o vzdělávacím programu Skupiny ČEZ na www.cez.cz/vzdelavaciprogram.cz
Alice Lutišanová
mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu