Co je projekt "Energeticky nezávislý kraj"?
Cílem projektu Energeticky nezávislý kraj je v prvé fázi zmapovat zdroje energií, naši stávající a budoucí energetickou potřebu a navrhnout novou energetickou koncepci s ohledem na budoucí rozvoj Moravskoslezského kraje. Jedná se o doposud největší projekt, na kterém Moravskoslezský energetický klastr (MSEK) pracuje.
Máme se bát "Blackoutu"?
Projekt Energeticky nezávislý kraj se mimo jiné také zabývá hledáním řešení pro případ tzv. blackoutu.
Blackout je déletrvající rozpad elektrizační soustavy v důsledku nezvládnutí rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny; k rozpadu sítě dochází během několika sekund (Zpráva Pačesovy komise)
"Blackout" je největší hrozbou , která může vyústit v těžko zvladatelný krizový stav:
• Vlivem prakticky totální závislosti všech oblastí života a ekonomiky na elektřině dochází po několika hodinách ke kolapsu a rozvratu života v postiženém území.
• V prvních minutách uvíznou tisíce lidí ve výtazích, v metru, ve vlacích mimo stanice, ale i v autech na ucpaných komunikacích, neboť je vyřazena dopravní signalizace.
• Po několika hodinách je ochromeno zásobování vodou, teplem, bankovnictví, finanční trhy, elektronický platební styk, bankomaty, ambulantní péče ve zdravotních zařízeních, lékárnické služby a provoz letišť.
• Po 24 hodinách se stává situace kritickou.
Před blackoutem pomohou ochránit rozpadové automatiky
Řešení spočívá ve vytvoření předpokladů (technických a legislativních) pro vznik tzv. ostrovních provozů zajišťujících nezbytné dodávky elektřiny (a tepla) při rozpadu elektrizační soustavy ČR. S ohledem na vývoj v posledních letech by měla být takto zabezpečena všechna statutární města - tj. cca 1/3 obyvatelstva ČR. Ostrovy by měly být také schopny startu ze tmy.
"Všechny velké teplárny se umějí odpojit od sítě a přejít na ostrovní provoz. K tomu, aby to bylo efektivní musí být ostrov dostatečně velký - tzn. je potřeba ve spolupráci s distributory vyčlenit dostatečně velké ostrovy (město, část města apod.) pomocí rozpadových automatik, které v milisekundách vytvoří ostrov tím, že odpojí ostrovní část od zbytku distribuční sítě. Instalace rozpadových automatik a dovybavení tepláren představuje investice, na které je nutno najít zdroje. V současné době nejsou tyto služby na úrovni distribuční soustavy zpoplatněny," uvedl president MSEK, Ing. Zdeněk Duba
S Moravskoslezským energetickým klastrem spolupracuje na projektu také společnost CITYPLAN spol. s r.o., která podobná řešení již vyzkoušela v Jihočeském kraji.
Pro realizaci pilotního projektu nalezl řešitelský tým vedený společností CITYPLAN spol. s r.o. pochopení u provozovatele čistírny odpadních vod České Budějovice ČEVAK a.s., kde byly nainstalovány veškeré, pro tuto situaci vyvinuté a potřebné technické prostředky. Po simulované poruše v elektrické síti speciálně vyvinuté zařízení okamžitě detekovalo a vyhodnotilo tuto poruchu, automaticky odpojilo čistírnu od sítě a převedlo napájení na zásobování elektřinou z místní bioplynové kogenerační stanice. Současně s tím byla odpojena zařízení s nižší prioritou tak, aby místní zdroj energie stačil zásobit předem stanovené důležité systémy.
Jihočeské krajské město má zajištěno, že i v případě déletrvajícího výpadku elektřiny bude zásobeno pitnou vodou a jeho odpadní vody budou čištěny nezávisle na vnější síti a bez potřeby nafty do náhradních dieselgenerátorových zdrojů. Zdrojem energie je zde čistírenský bioplyn. Vyvinutý a odzkoušený systém je nyní možné instalovat v distribučních soustavách všech větších měst, které disponují vlastní teplárnou. To odpovídá i záměru v připravované aktualizaci Státní energetické koncepce.
Konkrétní výstupy studie projektu Energeticky nezávislý kraj budou k dispozici na přelomu srpna a září. Práce na projektu budou pokračovat i v roce 2013.
Vize MSEK
Do 10 let zajistit pro Moravskoslezský kraj, jakožto druhý nejvyspělejší průmyslový pól v České republice, energetickou soběstačnost v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje.
Cíle klastru
• Cílem MSEK je spolupráce na energetické koncepci státu a podpora implementace legislativy EU do legislativy ČR.
• Cílem MSEK je podpora využívání obnovitelných zdrojů energie a propagace a výchova k energetickým úsporám.
• MSEK podporuje malé a střední podnikání v regionu stejně jako synergie mezi energetikou, zemědělstvím a lesním hospodářstvím.
• Výzkum a vývoj v oblasti energetiky a životního prostředí je pro MSEK prioritou.
• MSEK bude aktivně spolupracovat při řešení problematiky využívání druhotných zdrojů energie v Moravskoslezském kraji k energetickým účelům.
• MSEK se bude podílet na zvyšování energetické gramotnosti zejména mladých lidí.