Tento festivalový víkend otevře již v pátek 13. července v 18.00 hodin v rytířském sále zámku ve Frýdku-Místku koncert dvojice mladičkých italských klavíristů, studentů klavírní třídy prof. Marie Grazie Bellocchio z konzervatoře G. Donizettiho v Bergamu:
třináctiletá Katia Vendrame a sedmnáctiletý Filippo Gorini. Oba patří k nejtalentovanějším žákům své profesorky a jsou držiteli řady ocenění v prestižních italských klavírních soutěžích. Na svém koncertu
uvedou klavírní skladby J. Haydna, G. D. Scarlattiho, F. Chopina, L. Janáčka, L. v. Beethovena, J. Brahmse a I. Stravinského.
Koncert „Janáčkovské variace" v sobotu 14. července v 18.00 hod. v mottě hradu Hukvaldy, bude patřit originální české zpěvačce, houslistce a skladatelce Ivě Bittové, doprovázené Moravskoslezským komorním sdružením se sólisty Vladimírem Liberdou a Hanou Kuchyňovou (housle), Zdeňkem Jastřemským (viola) a Ilonou Kučerovou (violoncello).
Iva Bittová je všestrannou hudební osobností, která má za sebou jak bohaté herecké, tak hudební zkušenosti. Natočila řadu rozhlasových i televizních snímků, působila v brněnském divadle Husa na provázku a odtud se vrátila opět k hudbě. Housle se staly jejím životním hnacím motorem a důležitým
průvodcem cestou životem. Po sedmnácti letech života v Lelekovicích u Brna, kde osm let vedla dívčí pěvecký sbor Lelky, se rozhodla dočasně přestěhovat do Spojených států amerických, do údolí Hudson Valley ve státě New York, kde uprostřed přírody hledá hudební inspiraci. Iva Bittová prošla mnoha hudebními žánry, od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře (role Dony Elviry W. A. Mozarta). Dodnes hledají odborníci pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Její skladby a kompozice vznikají z podnětů všedního života. Na jejím sobotním hukvaldském koncertu zazní skladby A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů, B. Bartóka, V. Godála, A. Pavlorka, M. Štědroně a vlastní tvorba Ivy Bittové v doprovodu Moravskoslezského komorního sdružení, tvořeného členy operního orchestru Národního divadla moravskoslezského a Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Romantické prostory zámku ve Frýdku-Místku a jeho nádvoří „Pod lipou" budou v neděli 15. července v 17.00 hodin působivě dotvářet atmosféru devatenáctého koncertu letošního Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Jihočeský soubor Krumlovských pištců a soubor
historických tanců Campanello z třeboňského zámku připravily pro tuto příležitost koncert nazvaný „Hudba evropské renesance". V jeho bohatém programu zazní celkem třicet čtyři renesančních hudebních skladeb a tanců, jež byly součástí dvorské zábavy své doby.
Soubor Krumlovští pištci působí od roku 1988 při Domě dětí a mládeže v Českém Krumlově. Ve svém repertoáru má gotické, renesanční i barokní skladby v několikahlasých úpravách, některé se zpěvem a ukázkami renesančních tanců. Ročně absolvuje desítky vystoupení doma i v zahraničí.
Krumlovští pištci pod uměleckým vedením paní Renaty Pyšíkové vystupují samostatně i ve spolupráci s dalšími soubory, jako je například soubor Campanello z třeboňského zámku. Jádrem jeho repertoáru jsou tance od období renesance a baroka až po 19. století. V současné době uvádí přes stovku tanců, jak původní rekonstrukce, tak oblíbené novější choreografie, do nichž členové souboru rádi zapojují i diváky.
Oba soubory, Krumlovští pištci a Campanello z třeboňského zámku, hostují na hukvaldském festivalu poprvé a jejich koncert ve frýdecko-místeckém zámku je malým festivalovým příspěvkem k loňskému 400. výročí úmrtí jihočeského velmože, Petra Voka z Rožmberka a letošnímu Pernštejnskému roku.