Zatímco za celý loňský rok si elektrárnu prohlédlo přes 3 500 návštěvníků, v polovině letošního roku jich bylo už bezmála 2 100. Elektrárna dlouhodobě láká studenty na všech stupních vzdělávání. Jen letos se během 31 skupinových exkurzí přišlo podívat 312 žáků základních a 589 studentů středních škol. Elektrárenský provoz si prohlédli například žáci základních škol z Rychvaldu, Ostravy-Hrabové, Havířova, Vendryně, Bílovce, Raškovic a Dětmarovic. Ze středních škol jmenujme např. SPŠ Karviná, Obchodní akademii Frýdek- Místek, SPŠ stavební či SŠ elektro Havířov, Gymnázium Ostrava - Zábřeh a SOŠ požární ochrany z Frýdku - Místku.
Prohlídku za účasti odborného doprovodu si nenechalo ujít ani několik desítek vysokoškoláků z VŠB - TU Ostrava. Vedle běžných prohlídek mají zájemci možnost do elektrárny zavítat i v rámci každoročního Dne otevřených dveří.
„Na akci, spojenou s oslavami Dne dětí a charitativní akcí Oranžové kolo Nadace ČEZ, dorazilo 2. června tohoto roku více než 1 000 návštěvníků. Zájem o elektrárnu rok od roku roste, jen v loňském roce navštívilo naše provozy rekordních více než 3 500 zájemců," uvedl Vlastimír Kontrik, ředitel Elektrárny Dětmarovice.
V úvodu exkurze se každá skupina seznámí se všemi základními provozy za pomoci makety dětmarovické elektrárny. U tohoto modelu dostanou návštěvníci kromě prvotních informací možnost ptát se zkušeného odborného doprovodu tak, aby se dostatečně zorientovali před samotnou prohlídkou výrobního zařízení. V jejím rámci vidí na vlastní oči kotelnu, strojovnu, odsíření, zauhlování i řídicí pracoviště elektrárny.
Velmi často se trasa přizpůsobuje požadavkům skupin, zejména jde-li o odborníky na některou technologii. K obvyklým průvodcům pak přibydou specialisté přímo pro danou oblast zájmu. Zájem o elektrárnu z řad laické i profesní veřejnosti těší také pana Karla Šponara, vedoucího Odboru řízení provozu, který exkurze organizačně zajišťuje.
„Dlouhodobě jdeme ruku v ruce se vzdělávacím programem Skupiny ČEZ, který se už téměř 20 let snaží zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů. Vzdělávací akce pro studenty i pedagogy jsou praktickou, užitečnou a efektivní formou pro získávání kvalitních zaměstnanců."
Podle odhadů Národního vzdělávacího fondu bude do pěti let v oblasti energetiky chybět až 14 tisíc mladých techniků. Sama Skupina ČEZ jich bude do roku 2020 potřebovat zhruba 10 tisíc. Za účelem zajištění budoucí obnovy personálu proto společnost již několik let buduje síť partnerských škol. Cílem je navázat úzkou spolupráci se studenty a zvýšení atraktivity předmětů, souvisejících s oblastí energetiky. V současné době má ČEZ v rámci republiky 46 partnerských škol.
Z našeho regionu můžeme ze středních škol jmenovat např. Střední školu elektrotechnickou, ul. Na jízdárně v Ostravě či Střední školu elektrotechnickou na ulici Tyršova v Lipníku nad Bečvou. Z vysokých škol je partnerskou školou energetiků např. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, konkrétně Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta strojní.
Seznam všech partnerských škol naleznete na www.kdejinde.cz Informační centra a elektrárenské provozy jsou každoročně zpřístupněny také v průběhu největšího vědeckého festivalu v ČR s názvem Týden vědy a techniky, jehož tradičním generálním partnerem je Skupina ČEZ. Letošní ročník proběhne ve dnech 1.-15. listopadu.
Více informací o vzdělávacím programu Skupiny ČEZ na www.cez.cz/vzdelavaciprogram.cz