Festivalový program nabídl v tomto roce návštěvníkům celkem jedenadvacet hudebních a divadelních produkcí a tři doprovodné výstavy - v Sanatoriích Klimkovice, na Hukvaldech a na ostravské radnici, věnované především osobnostem ostravského scénografa Alexandra Babraje a fotografa Františka Řezníčka, od jejichž úmrtí letos uplynulo pět let a kteří také byli úzce spjati s hukvaldským festivalem.
Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy se každoročně odehrává především v krásném přírodním prostření letního amfiteátru hukvaldské obory a v mottě hradu Hukvaldy, několik koncertů bylo situováno také na romantické nádvoří i do zámku ve Frýdku-Místku, prolog festivalu se uskutečnil v Sanatoriích Klimkovice. Letošní počasí festivalu mimořádně přálo, a tak až na jedinou výjimku nemusel být žádný z koncertů kvůli nepřízni počasí přesunut do náhradních prostor.
O festivalové produkce byl velký zájem. Dosavadních devatenáct koncertů zatím navštívilo více než 3000 diváků. K nejlákavějším patřily koncerty Velkých donských kozáků, swingového orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky, koncert Ivy Bittové s Moravskoslezským komorním sdružením, divadelní představení Státní opery Banská Bystrica a České scény Těšínského divadla.
Český rozhlas pořizoval živou nahrávku koncertu vynikající dánské violoncellistky českého původu, Michaely Fukačové s Janáčkovým komorním orchestrem, který patřil k uměleckým vrcholům letošního hukvaldského festivalu. Ten také letos hostil vedle již zmíněných sólistů a uměleckých těles řadu dalších vynikajících hudebních osobností - klavíristu a hudebního skladatele Emila Viklického, vynikající české klavíristy Martina Kasíka, Karla Košárka, ze zahraničních pak Švéda Carla Peterssona nebo Francouzku Juliette Granier.
Mimořádným překvapením bylo pro festivalové publikum koncertní vystoupení teprve sedmnáctiletého studenta italské konzervatoře G. Donizettiho v Bergamu, Filippa Goriniho, který se představil jako neobyčejně talentovaný klavírista s velkou uměleckou budoucností. Mezi uměleckými tělesy vystupujícími na Hukvaldech nechyběly ani letos pravidelní hosté festivalu: Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův komorní orchestr, ale bylo mezi nimi např. i vynikající Zemlinského kvarteto, Moravský komorní sbor nebo originální Musica Bohemica.
V programu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupilo celkem 22 sólistů a třináct orchestrů a souborů, ať již pěveckých nebo divadelních.
Poslední dva festivalové koncerty tohoto ročníku se odehrají v sobotu v Rychalticích a v neděli na Hukvaldech.
Sobotní program (21. Července), nazvaný „Dolcissima", je sestaven z varhanní hudby J. S. Bacha, B. Storace, A. Pärta, B. Martinů a L. Janáčka a jeho protagonistkou je přední česká varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková s bohatou koncertní zkušeností doma i v zahraničí. Její varhanní koncert se uskuteční v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích v 17.00 hodin.
Závěrečný koncert bude patřit v neděli 22. července v 17.00 hodin ve společenském sále hotelu Hukvaldy klavírnímu virtuózovi Karlu Košárkovi a barytonistovi Romanu Janálovi, přednímu sólistovi Janáčkovy opery v Brně, kteří uvedou výběr z písňových cyklů Leoše Janáčka a Pavla Haase a ve druhé části svého programu pak Cigánské melodie z díla skladatelů Karla Bendla a Antonína Dvořáka.