3 roky úspěšné práce je završeno
Realizace projektu Rozšíření činností energetického klastru a posílení spolupráce mezi firemním sektorem, vědecko-výzkumnými a vysokoškolskými institucemi v rámci operačního programu Podnikání a inovace, Spolupráce - Klastry probíhala v období 1.8.2009 - 31.7.2012.
Rozpočet projektu ve výši 19.761 tis. Kč byl založen na více zdrojovém financování, které spočívá ve využití dotace z programu OPPI, Spolupráce - Klastry (60%) a privátních zdrojů členů klastru (40%).
Hlavním cílem projektu bylo inovovat a dále rozvíjet energetický klastr o aktivity, které zlepšují podmínky pro podnikání v energetickém průmyslu a posilují spolupráci mezi firemním sektorem, výzkumnými a vysokoškolskými institucemi. Rozvoj činností energetického klastru zvýší inovační potenciál a upevní kooperační vazby mezi jednotlivými členy klastru, které zvyšují jejich konkurenceschopnost.
„Našimi hlavními partnery v celém projektu byli mimo jiné VŠB - TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, společnosti Dalkia, OKD, ČEPS a mnohé další. Jsou to lídři a klíčoví hráči na českém energetickém trhu. Spolupráce s nimi si velmi považujeme," uvedl Ing. Zdeněk Duba, president MSEK.
Hlavním těžištěm projektu byla podpora synergií mezi energetikou a průmyslovým sektorem a podpora výchovy k energetickým úsporám.
Od měření dopadů na životní prostředí, přes výchovu k energetickým úsporám až po „Energeticky nezávislý kraj"
Založení diagnostické laboratoře Energetického klastru
Vznik laboratoře ve spolupráci s VŠB - TU Ostrava - Výzkumným energetickým centrem podporoval rozvoj vědy a výzkumu v oblasti energetiky. Laboratoř se zabývá především výzkumem obnovitelných a druhotných energetických zdrojů, energetickou náročností zařízení a diagnostikou spalovacích a zplyňovacích procesů. Diagnostická laboratoř disponuje unikátním zařízením pro výzkumné a vývojové aktivity klastru jako např.: měřící a odběrová aparatura pro analýzu odpadního plynu ze spalovacích procesů a analyzačními přístroji pro měření základních složek plynných emisí ze spalovacích zdrojů a dalších složek emisí ve výši 6.750 tis. Kč.
Výsledky budou šířeny prostřednictvím nových technologií, inovativních postupů, které budou prezentovány v odborných studiích, na konferencích a seminářích, prostřednictvím informačního portálu klastru.
Výroba 3 energií najednou
MSEK ve spolupráci se svými členy inicioval vznik experimentálního pracoviště pro výzkum v oblasti zvyšování účinnosti energetických zařízení v provozovně klastru v Zubří. Toto pracoviště se bude zabývat problematikou zvyšování efektivnosti provozování energetických zdrojů. Projekt je rozdělen na 2 fáze. V první se zaměřujeme na vytvoření výzkumného pracoviště a instalaci systému trigenerace (kombinovaná výroba tepla, chladu a elektřiny). Ve druhé fázi bude funkční systém trigenerace doplněn o vodíkový generátor.
"Instalací tohoto doplňkového zařízení budeme moci zvyšovat účinnost trigenerační jednotky," uvedl Duba.
Hodnota zakázky je 7.100 tis.Kč bez DPH.
Propagace využívání obnovitelných zdrojů a prezentace společných výsledků činnosti
Hlavním cílem projektu je zajištění propagace činnosti Energetického klastru a posílení informovanosti široké veřejnosti o využívání obnovitelných energetických zdrojů.
Moravskoslezský energetický klastr je nositelem projektu Energeticky nezávislý kraj. Cílem první fáze je zmapovat zdroje energií, stávající a budoucí energetickou potřebu a navrhnout novou energetickou koncepci s ohledem na budoucí rozvoj MS kraje. V druhé fázi bude probíhat řízení projektu (kontrola, hodnocení a aktualizace).
„Zapojením strategických partnerů, jako je OKD pro oblast zdrojů energie, Dalkie ČR jako leadera v kogeneraci, VŠB-TUO, Výzkumného energetického centra zkoumajícího dopady znečištění ovzduší na lidské zdraví a dalších výzkumných organizací, které budou řešit strategickou bezpečnost energetických zdrojů, a společnosti ČEPS pro oblast přenosových sítí, chceme vytyčit koncepci v oblasti energetiky pro MS kraj," uvedl Duba.
Ve spolupráci se společností VUPEK - Ekonomy, spol. s r.o. byla zpracována Bilanční energetická studie Moravskoslezského kraje, která je rozčleněna do několika kapitol: surovinová a energetická základna MSK, vývozy a dovozy černého uhlí a koksu do a z ČR, spotřeba zdrojů energie v MSK, emisní bilance MSK, SWOT analýza energetického hospodářství v MSK a závěry studie.
V červnu proběhla konference k projektu Energeticky nezávislý kraj za účasti představitelů největších průmyslových společností v Moravskoslezském kraji. Cílem je vytvořit regionální energetickou koncepci, která by státní správě ve spolupráci s průmyslovou sférou a dodavateli energií umožnila ovlivňovat vývoj regionální energetiky.
Vize MSEK
Do 10 let zajistit pro Moravskoslezský kraj, jakožto druhý nejvyspělejší průmyslový pól v České republice, energetickou soběstačnost v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje.
Cíle klastru
• Cílem MSEK je spolupráce na energetické koncepci státu a podpora implementace legislativy EU do legislativy ČR.
• Cílem MSEK je podpora využívání obnovitelných zdrojů energie a propagace a výchova k energetickým úsporám.
• MSEK podporuje malé a střední podnikání v regionu stejně jako synergie mezi energetikou, zemědělstvím a lesním hospodářstvím.
• Výzkum a vývoj v oblasti energetiky a životního prostředí je pro MSEK prioritou.
• MSEK bude aktivně spolupracovat při řešení problematiky využívání druhotných zdrojů energie v Moravskoslezském kraji k energetickým účelům.
• MSEK se bude podílet na zvyšování energetické gramotnosti zejména mladých lidí.