Projekt Městského ředitelství policie Ostrava je zaměřen na přímou pomoc všem zúčastněným při incidentech domácího násilí a zahrnuje také preventivně poradenskou činnost.
Latentní jev domácího násilí je na Ostravsku řešen v rámci republiky unikátním týmem 45 specializovaných policistů, dosažitelných 24 hodin denně k realizaci vykázání a konzultacím.
„Účinným nástrojem k ochraně i pomoci při incidentech domácího násilí je vykázání násilné osoby z obydlí na dobu 10 dnů. V letech 2007 - 2011 vykázali policisté na území Městského ředitelství policie Ostrava 201 osob, což převyšuje např. počet vykázaných v celém kraji Plzeňském či Královehradeckém. Jde o preventivní opatření s cílem zamezit opakování násilných útoků," uvedla Gabriela Holčáková, komisařka z Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství polici Moravskoslezského kraje. A dodává: „Díky příspěvku Nadace ČEZ jsme mohli tým specialistů vybavit např. notebooky či mobilními tiskárnami. Dochází tak k okamžitému zadokumentování protiprávního stavu a protokolaci na místě, čímž se významně zefektivnila činnost týmu."
Mnohým incidentům domácího násilí jsou bohužel přítomny i děti a výraznou měrou vzrůstá počet dětských obětí. Z příspěvku Nadace ČEZ policisté pořídili i hračky a speciální tiskoviny, které využívají právě při práci s dětskými svědky domácího násilí tak, aby eliminovali případnou traumatizaci těchto dětí, a které si díky finanční podpoře mohou vzít děti s sebou domů či do místa krizového ubytování.
Pomoc nadace směřovala také do oblasti informovanosti široké veřejnosti prostřednictvím tiskovin a manuálů se základními zásadami bezpečného chování, preventivními doporučeními a kontakty na subjekty poskytující pomoc. Řešení problému domácího násilí není jednoduchou záležitostí, vystoupit ze začarovaného kruhu představuje pro oběť vždy velkou dávku odvahy a síly. Proto je důležité, aby se oběť nebála obrátit na policii a další pomáhající instituce, které jí poskytnou svou pomoc a radu.
„Jsem rád, že nadace energetiků podpořila projekt, který si klade za cíl nejen omezit latenci domácího násilí prostřednictvím preventivních aktivit, ale také informovat veřejnost o možnostech řešení této trestné činnosti," uvedl Michal Rzyman, generální ředitel společnosti ČEZ Energo ze Skupiny ČEZ.
Domácím násilím se zpravidla označuje týrání a násilné jednání, odehrávající se mezi osobami blízkými, žijícími spolu ve společném bytě nebo domě, kdy jedna násilná osoba získává a udržuje nad druhou moc a kontrolu. Jedná se o fyzické i slovní útoky, tělesné týrání, omezování osobní svobody, vydírání, sexuální zneužívání, výhružky apod.
O Nadaci ČEZ:
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje prostřednictvím grantových řízení různé veřejně prospěšné aktivity zaměřené na děti a mládež, sociální oblast, kulturu, sport, vzdělávání, infrastrukturu a ekologii. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Programy Nadace ČEZ: Oranžové hřiště, Oranžová učebna, Oranžové schody, Oranžové kolo a Podpora regionů. Více informací na www.nadacecez.cz.
O dalších projektech podporovaných Skupinou ČEZ se dozvíte na www.facebook.com/CEZlidem