Benzen je velice toxická látka, její nebezpečnost může být jak z akutního hlediska díky vysoké krátkodobé koncentraci, tak i z dlouhodobého hlediska, které může mít na tělo chronické účinky. Benzen se do těla dostává především dýchacím systémem a proniká do celého těla a kostí, zasahuje nervový systém a může vést ke vzniku leukémie.
I přes velice negativní účinky na lidské zdraví a životní prostředí, se benzen vyskytuje v podstatě všude kolem nás. Je zastoupen v pohonných hmotách, barvách, chemických přípravcích, vzniká při tepelném zpracování uhlí, chemické výrobě a řadě dalších činností.Na území České republiky jsou koncentrace benzenu měřeny na mnoha stanicích, ovšem jediná stanice v Ostravě Přívoze zjišťuje hodnoty, jež dlouhodobě překračují povolený imisní limit 5 µg.m-3. Tento imisní limit je definován jako roční průměrná koncentrace a je platný od 1.1.2010. Důležité je si uvědomit, že vysoká aktuální koncentrace ještě nemusí znamenat překročení zákonného imisního limitu, který se počítá jako průměr ze všech hodnot naměřených během daného roku, může být ovšem nebezpečná pro obyvatele v dané oblasti.
Vzhledem k stanovení limitu v roce 2010, se problematice benzenu oficiálně věnuje pozornost až nyní. Nejedná se tudíž o zhoršení stavu a zvýšení měřených koncentrací, nýbrž o změnu legislativy a tím překročení stanoveného imisního limitu. Vysoké koncentrace benzenu jsou v lokalitě Ostravy Přívozu zjišťovány již řadu let.
Otázka tedy zní, zda se jedná pouze o překročení stanoveného imisního limitu, který nemá větší vliv na lidské zdraví místních obyvatel, nebo jsou vysoké koncentrace benzenu pro lidské zdraví v zjišťované výši pro člověka nebezpečné již řadu let a nikdo zatím nepodnikl kroky ke zlepšení stavu, nebo aspoň neupozornil na možné vlivy na obyvatelstvo.
Co je zdrojem vysokých koncentrací benzenu v Ostravě Přívoze? Potencionálních zdrojů je mnoho a k dominantním se řadí místní koksovna, chemička, automobilový provoz, nedaleký areál bývalého Ostrama - dnes známým jako „laguny". To jsou ty průmyslové a tedy první, na které se při řešení bude brát ohled. Obecně je trend, že za veškeré emise může jedině průmysl a ostatní zdroje se zanedbávají. Musíme si ovšem uvědomit, kolik existuje automobilů, domácích kotlů a kolik se v nich spálí paliva nejrůznějšího druhu a původu. Tyto zdroje na rozdíl od průmyslových, nejsou vybaveny žádnými kontrolními mechanizmy a působí navíc plošně a nekontrolovaně.
Důležitým a opomíjeným zdrojem benzenu v lokalitě Ostravy Přívozu jsou také staré ekologické zátěže, což jsou staleté skládky chemického, koksárenského odpadu, které byly desetiletí ukládány na odvaly (haldy), stará odkaliště anebo prostě jenom na volná prostranství. Některé odvaly vlivem chemických reakcí navíc samovolně vzplály a dochází v nich k dlouhodobé termické aktivitě. Dle průzkumů státní firmy Diamo, která provádí monitoring odvalů je zřejmé, že termicky aktivní odvaly zdrojem benzenu jsou.
Závěrem je třeba si položit otázku. Jsou vysoké koncentrace nedůležitým faktem, anebo se jedná o reálné ohrožení, které je třeba začít efektivně řešit v prvé řadě především zmapováním stavu a identifikací hlavních zdrojů benzenů v lokalitě?
Další informace již brzy zde, nebo na našich stránkách NODUS-ECOLOGY, s.r.o. www.nodus-ecology.cz
Axmann Martin - Jednatel společnosti