Dušnost, celkové oslabení, bolesti kloubů. To jsou nejčastější následky prodělané nemoci koronavirem. Rehabilitace je proto individuelní, vždy je potřeba doporučení praktického lékaře.
Pavel Kameník, ředitel Podhorské nemocnice: „Abysme vyšli vstříc našim pacientům.Je to na základě indikace praktického lékaře, který ošetřuje postcovidového pacienta, počítáme mezi třemi týdny až jedním měsícem. Neplatí se, je to placeno ze státního zdravotního pojištění.
Postcovidové rehabilitační centrum poskytuje péči, která se u každého paceinta určuje individuálně.
Ivana Mročková, fyzioterapeutka: „Naši rehabilitační lékaři jsou schopni pacientovi přímo ušít ten rehabilitační program na míru s ohledem na věk, na jeho současný stav. Samozřejmě je tam ještě důležité, že ten pacient nemusí dojíždět denně, může jezdit třeba jednou za týden, zase to záleží na věku a jeho stavu.“
Základem jsou relaxační cvičení, relaxační koupele a dechová cvičení.
Ivana Bočanová, ergoterapoutka: „Inhaluje Vincentku, naředěnou půl na půl s vodou destilovanou teplejší. Inhalace trvá 10 minut, a většinou teda 5 minut nadechujeme ústa a vydechujeme nosem a potom 5 minut nádech nosem a výdech ústy.“
Vladimír Řepka, pacient: „Dostal jsem se sem cestou praktického lékaře, abych rehabilitoval po onemocnění covid. V nemocnici jsem nebyl, ale měl jsem těžký průběh, měl jsem čtyřicítky horečky. S dýcháním. Hlavně s dýcháním. Je to zlepšení, je to zlepšení.
Pro úspěšnou rehabilitaci lékaři vítají také přítomnost rodinných příslušníků, kteří se seznámí s potřebnými úkony, které pak pacient již provádí doma. Co se týká obsazenosti, Podhorská nemocnice situaci zatím zvládá, má v současné době téměř 50% volných kapacit na JIP i na standardním oddělení s kyslíkem.