V pátek 7. května dopoledne se na starém bruntálském hřbitově u památníku padlých vojáků Rudé armády sešlo několik desítek obyvatel Bruntálu.
Antonín Zgažar, Československá obec legionářská: „Připomínáme si 76. Výročí osvobození našeho města Bruntálu, taktéž osvobození Československa a také ukončení 2. světové války v Evropě. Účastní se bruntálské spolky a organizace.“
Účastníci pietní akce se poklonili padlým vojákům, k památníku položili věnce a kytice a společně si připomněli hrůzy 2. světové války.
Bohumil Heřbolt, pamětník: „Pamatuju to období, jaký bylo to válečný. Tohleto všechno mi tak nějak utkvělo v paměti. Je potřeba teda to těm mládeži, která dneska nemá vztah k tomu, co tehdá bylo, ji připomínat a zejména mi staří bychom měli být daleko v tom aktivnější.“
Karel Svoboda (KSČM), zastupitel města Bruntálu: „Musíme dělat všechno pro to, aby se historie neopakovala a aby mladí lidé zejména dneska viděli, že se skutečně něco odehrálo a to bylo hrozné a ne to, co jim dneska tlučeno do hlavy, že všechno se odehrálo velice hravě a lehce a v podstatě nás osvobodili Američané."
Po skončení 2. světové války byly během roku 1945 do Bruntálu svezeny ostatky vojáků z celého nynějšího bruntálského okresu. Nejprve byly na čas uloženy v kapli svatého Michala a následně pohřbeny na pohřebišti.
Antonín Zgažar, předseda, Československá obec legionářská: „ Je tady pohřbeno 781 vojáků. Právě tady vidíte novou pamětní desku se jmény většiny těch vojáků, kterou nechalo zhotovit Velvyslanectví Ruské federace u nás.“
Pavel Rapušák, předseda Klub za starý Bruntál: „Pomáhali jsme s archivem, nějaká jména jsme dodali a byli jsme hrozně překvapeni, když jsme přišli v prosinci a tady se instalovala tato deska, která tady je. Je to opravdu velký vděk ruské straně, že takový památník zde instalovala.“
Památku padlých vojáků Rudé armády uctili také představitelé města v čele se starostou Petrem Rysem. Odpoledního slavnostního položení věnců se zúčastnila i Karina Sultanova, tajemnice velvyslanectví Ruské federace v České republice