Svým významem, rozsahem a širokým obdobím, které zahrnuje, je výstava nazvaná příznačně "Magie české fotografie" rozhodně mimořádná. Podle mínění odborníků patří tato výstava k nejvýznamnějším nejen v letošním roce, ale doslova za celou dobu trvání výstavnictví v bruntálském muzeu.
Jindřich Štreit, fotograf a kurátor výstavy říká: „Je to průřez současnou i minulou českou fotografií a jsou tam, myslím, velké skvosty - Drtikol, Funke, Vyškovský, je tam krásný Růžička a samozřejmě i Saudek a Sudek."
Výstavu rozdělili její autoři do několika oblastí - výtvarná fotografie, imaginativní fotografie, portrét, akty, krajina a dokument. Zajímavá je i svou celkovou koncepcí k níž Jindřich Štreit dodává: „Při koncipování této výstavy jsme se snažili propojit tato velká jména s fotografy z okresu Bruntál tak, aby se tyto dvě oblasti propojily a našly vzájemné vazby."
Ředitelka Muzea Bruntál, paní Hana Garncarzová dodává: „Na této výstavě chceme představit také jednu z nejvýznamnějších fotografií, kterou má Muzeum ve sbírkách, což je fotografie „Matka" od Rudolfa Koppitze, který je významným fotografem."
Rudolf Koppitz se narodil v roce 1884 v Bruntále a zde se také vyučil fotografem. Závěrečnou zkoušku složil v roce 1901 a později působil ve Vídni. Jeho snímky jsou považovány za jedny z nejdražších na světě. Ze současných bruntálských fotografů jsou na výstavě zastoupeni například bratři Mikulkové.