Pracovníci Karlovy univerzity na bruntálské průmyslovce pilotně zavádějí některé z výukových programů, které připravují v rámci akademie geoinformačních dovedností. Ty běží na Karlově univerzitě pod dohledem Evropské kosmické agentury.
Pavel König, učitel SPŠ Bruntál: "Je to projekt s cílem začlenit družicové mapovací systémy do výuky na středních a základních školách. Celkově je to pro nás strašně velká výhoda, protože partnerství s Evropskou kosmickou agenturou nám zajišťuje možnost vyslat třeba naše žáky včetně pedagogů až do Říma, takže je to určitě dobrá věc."
Anketa, studenti SPŠ: "Je to určitě zajímavé. Určitě to použiju, protože rád chodím po přírodě a kochám se, takže abych se neztratil, tak to určitě použiju." "Abychom se neztratili, určitě by se dalo použít do budoucna."
Současný postup techniky umožňuje nevídané možnosti snímání zemského povrchu ze satelitů z oběžné dráhy Země.
Petr Mareš, UK Praha: "Tady je trochu zvláštní, že tyhle moderní technologie, když se rychle rozvíjejí, tak se do systému vzdělávání dostanou až s jistým zpožděním. Je zajímavé, že žáci se učí o parním stroji, jak funguje, učí se o vývěvě, ale vůbec netuší, jakým způsobem funguje satelitní navigace, jakým způsobem funguje družicové snímkování Země."
Bruntálská střední průmyslová škola je v zavádění nových poznatků do výuky velmi aktivní. Dostalo se jí za to mimořádného ocenění.
Petr Mareš, UK Praha: "Jde o to propašovat, jak my říkáme témata družicových snímků a mapových softwarů a satelitní navigace do vzdělávání v Česku a právě SPŠ v Bruntále se aktivně zapojila a proto my jí dáme za toto zapojení tento diplom podepsaný přímo ředitelem výukové sekce Evropské kosmické agentury v Římě."
Projekty, které zavádějí moderní projekty do vzdělávání ještě dřív, než se dostanou do osnov, podporuje i ministerstvo školství.