Kostel v Jiříkově byl několik desítek let ponechám napospas osudu a zub času si na něm řádně zahlodal. Řezbář, Jiří Halouzka stav kostela dlouho sledoval: „Dneska už má rozbitou střechu, nebylo tady ani jedno sklo v oknech, místní výrostci vlezli do kostela a vytrhali píšťaly z varhan."
Vnitřní vybavení kostela je buď zničené nebo zmizelo neznámo kam. Kostel je přitom státem chráněnou památkou. Ľubica Mezerová, památkářka a historička říká: „Kostol svatého Michala v Jiříkově je jedným z najvýznamnějších kostolov na Rýmařovsku. Bol postavený ještě v dobe, kdy obec Jiříkov patrila pod luteránsku cirkev, o čom svedčia aj reliefy na kostole, teda roku 1605."
Obec na opravu kostela peníze nemá a církev, která jej vlastní, jakbysmet. Pro řezbáře, Jiřího Halouzku byl ale chátrající kostel noční můrou, proto se rozhodl jej zachránit a podařilo se mu získat jej do vlastnictví. „Je to takový danajský dar z toho důvodu, že vlastnit kostel, to není o tom vydělávat peníze. Vlastně udržet ho a udržovat ho tak aby nespadl, protože to mu během pěti let hrozilo, dá hodně práce," říká Jiří Halouzka.
Kostel by po opravě mohl sloužit jako výstavní galerie a koncertní síň. Jiří Halouzka má velké plány: „V budoucnu bych tady chtěl mít rozestavěný největší betlém na světě vyřezaný v životní velikosti, který v Pradědově galerii vystavuji."
Ľubica Mezerová, památkářka a historička: „Zámer využitia ako výstavném siene plně odpovedá využitiu tejto pamiatky. Kostol sám o sebe bude prezentovaný a bude prezentovat výtvarné umenie, tak jako to bolo od doby jeho výstavby."
Dnes už má kostel svatého Michala zasklená všechna okna. Jakmile to počasí dovolí, přijde na řadu střecha, izolace a postupně pak další nezbytné opravy.