Kůň to není jen užitkové zvíře či dostihový běžec. Nejkrásnější disciplíny drezůry výcviku byly k vidění právě ve Skalách. Ať už se jednalo o voltiž, drezůru koně či výcvik na dlouhé otěži, vše bylo k vidění na špičkové, doslova světové úrovni. Nápad se zrodil v hlavách majitelů stájí, bratrů Kinclových.
Josef Kincl, majitel a spolupořadatel: "V podstatě to by poprvé můj nápad, naštěstí se toho ujal i můj bratr, takže tak nějak to organizujem spolu, on má víc ty organizační věci, já se starám o to ostatní, na co mu nezbyde čas. Nakonec z toho vznikla tradice. Vidíme že lidi stále chodí, tak se budeme snažit program stále obnovovat, mít stále zajímavější a zajimavější věci."
Znamenitý soulad s koněm - to je podmínkou drezůry na úrovni, na jaké ji předváděla Martina Osiková z Tovéře u Olomouce.
Martina Osiková: "Drezůru pojedeme na hudbu. Je to o souhře toho jezdce s koněm a ona je mladá kobyla, takže to bude náročnější, protože není zvyklá na hudbu a tak, takže se teprve učí."
Kůň na dlouhé otěži - to je pro mnohé neznámá disciplína, která však ve světě patří k těm nejprestižnějším. Vycvičit koně k takovéto spolupráci vyžaduje mnohaletou péči, trénink a doslova výchovu.
Anička Reinbergová: "Předváděli jsme část práce na dlouhé otěži s tím, že to je tradiční práce, kterou předvádějí vysoké jezdecké školy, jedna z nich je ve Vídni nebo například ve Španělsku. To trvá opravdu několik let vzhledem k tomu že kobylka předváděla i Piaf a Pasáž, a to je věcí opravdu čtyř nebo pětiletého tréninku a neumějí to koně většinou mladší osmi let."
Perfektní a pravidelný cvalový skok a schopnost práce s dětmi musí mít charakterní kůň v disciplíně zvané voltiž. Ve Skalách u Rýmařova ukázal špičkovou práci mistr světa Petr Eim se svým týmem z Tlumačova. Vycvičit koně pro voltiž je otázkou vysoké profesionality a není jednoduché ani samotné získání takto kvalitního koně.
Petr Eim, mistr světa ve voltiži: "Já bych doporučil, abyste se už při té koupi koně radil s nějakým odborníkem. Ten kůň musí mít dobrou stavbu, záleží na tom, jestli byste toho koně chtěl mít na cvičení ve skupině a nebo jenom jednotlivci, pak ta práce bývá jednodušší, ale chce to opravdu profesionální péči."
Ve Skalách u Rýmařova si přišli na své všichni bez rozdílu věku či oblíbenosti koňských disciplín. K vidění byly také rekordní skoky mohutnosti, ukázky výcviku psů či bojového umění Capoeira. Třetím ročníkem je tradice založena a milovníci koní se již dnes mohou těšit na její pokračování.