První zmínky o mlýnském náhonu ve městě pocházejí z roku 1579. Je zakreslen na plánu, který si dali zpracovat zájemci o koupi tehdejšího bruntálského panství.
Pavel Rakušák, předseda Klubu za starý Bruntál: "Na plánu vidíme přívod mlýnského náhonu od Starého Města a je tady velký mlýn a pak kolem Bruntálu malý mlýn a zpátky přítok do Černého potoka. Takže toto místo je skutečně historické."
Velký mlýn postupně podlehl zubu času a později jej nahradila malá vodní elektrárna, která pracovala až do roku 1945. Na jejím místě pak Klub za starý Bruntál vybudoval expozici vodního náhonu.
Pavel Rakušák, předseda Klubu za starý Bruntál: "Uvnitř tohoto stavení jsme nainstalovali ty artefakty, které se podařilo zachránit, ať už třírozměrné nebo dvourozměrné. Podařilo se nám s Muzeem Bruntál získat množství dokumentace."
Expozice je určena zejména pro odborníky, kteří zde najdou skutečné technické lahůdky, jež laikům mnoho neřeknou. Spoustu zajímavostí zde ale najde každý návštěvník.
Pavel Rakušák, předseda Klubu za starý Bruntál: "Takových muzeí po republice mnoho není. Je velká v Praze Podolí, specializovaná je tady, je pár takových menších. V současné době jsme již zařazeni do evropské sítě takových zařízení."
Klub za starý Bruntál vydal ve spolupráci s městským úřadem koncem loňského roku k expozici mapu vodohospodářských děl. Zájemci v ní najdou spoustu dalších informací, které se týkají vody a jejího využití ve městě.