Westernových disciplín je celá řada. Soutěží se třeba v hodu nožem, sekerou, v ovládání biče a lasa. Každá disciplína má svá přesná pravidla.
Fred, soutěžící, Havířov: "3,5 metru, 10 papírových terčů a hází se od největšího k nejmenšímu. Každý soutěžící má 10 hodů, takže tu sérii může objet dvakrát dokola. Za každý terčík je 10 bodů. Sehnat si nějakou zbraň, nůž, a čím se více trénuje, tím se dostaví cvik a úspěch. Jsou to speciální vrhací nože, které musí vydržet , mít konstrukci, aby se nezlomily, aby vydržely ty nárazy, vyvážené samozřejmě."
Markéta, soutěžící, Žamberk: "Tato soutěž spočívá v tom, abyste trefil patrony a je zaměřená na přesnost, na přesnost ruky, abyste uměl s bičem trefit se do jednoho místa."
Richard, soutěžící, Týn nad Bečvou: "Nejtěžší - svíčky. S tím má každý problém."
Dnes již proslulá akce začala před lety velmi nenápadně. Pás skautů a trampů se rozhodlo, že pro své kamarády uspořádají soutěž.
Ladislav „Gin" Šín, pořadatel: "Víceméně jsme vyrůstali z trampingu, z lásky k Divokému západu a k těmto dovednostem. V roce 98 jsme založili v Rýmařově Cenu Indiana Jonese, která spočívá v trefování rozličných cílů. Je to o barevnosti nejrůznějších špalíčků, špejlí, soutěžící trefují pohyblivé cíle. Ta soutěž nenapodobuje žádné soutěže v Evropě, v Americe, ani Austrálii, soutěž je naprosto původní."
Alois „Loj" Šimko, vedoucí skautského střediska, pořadatel : "Není to o žádným kšeftu, není to žádnej byznys. Je to o tom, že s děckama, tady se skautama, připravíme pro veřejnost nějakou akci, soutěže, ale hlavně se tady potkají westernoví vyznavači v hodu nožem, tomahavkem, laso, bič. Můžou se porovnat, rádi se vidí, je to naše krevní skupina."
Na soutěž o Cenu Indiana Jonese se do Rýmařova sjíždějí lidé z celé České republiky. V našem regionu je to jediná akce svého druhu.