Postavičky z večerníčků a krátkých animovaných filmů, které tady budou po celý měsíc vystavené, jsou jakýmisi průvodci pohádkovou tvorbou od poloviny minulého století až po současnost.
Hana Garncarzová, ředitelka Muzea Bruntál: "Ten nápad přišel asi před dvěma lety. Protože víme, že podobnou výstavu uspořádalo Moravské zemské muzeum v Brně, tak jsme se s nimi spojili i s ČT a s ateliéry Bonton Zlín a z toho vzešla tato výstava, která by měla být v jedné části víc na koukání a v té druhé pak na hraní."
Na této výstavě rozhodně neplatí, že se na nic nesmí sahat. V jedné její části je tomu právě naopak. Děti i ostatní návštěvníci si mohou vyzkoušet spoustu věcí nebo si třeba zahrát pohádkové pexeso.
Anna Niesnerová, průvodkyně: "V té první části si návštěvník může zkusit například jak se tvoří takový animovaný film, jak se třeba dělají zvuky nebo poznají princip animovaného filmu. Může se vyfotit ve Večerníčku a zkusit si, jaké to je být v televizi. V té druhé části můžou vidět různé rekvizity z animovaných filmů, především z Pata a Mata. Vzhledem k tomu, že tady ještě pouštíme jednu pohádku z Pata a Mata, tak si můžou prohlédnout skutečné dekorace."
Muzeum nabízí pro základní a střední školy komentovanou prohlídku výstavy. Školáci mají ještě zvláštní přilepšení - poutavý výklad o složité a zajímavé historii animovaného filmu.
Maminka, návštěvnice výstavy: "Je to dobrý nápad, děti jsou nadšené, že se můžou setkat se svými kamarády ze seriálů i v této podobě, že můžou trošku proniknout do toho, jak takové seriály vznikají. Je to dobře udělané, je tu hodně objektů."
Výstava pochopitelně není určená jenom dětem. Dospělí tady mohou až do konce září s trochou nostalgie zavzpomínat na doby, kdy Večerníček patřil k vítanému zpestření jejich podvečerů.