Kyberšikana je nepěkný slovní novotvar. Co ale vlastně toto slovo znamená?
Pavla Tušková, mluvčí Policie ČR Bruntál: "Kyberšikana je šikanování za využití internetu, sociálních sítí, facebooku a jiných mobilních prostředků. Kyberšikana je například, když si někdo někoho, nějaké jednání natočí na mobilní telefon a tuto nahrávku z mobilního telefonu vyvěsí například na you tube."
Pilířem projektu je poskytnut informaci žákům 8. a 9.tříd základních škol a studentům prvních ročníků středních škol a učilišť.
Anketa: "No slyšel jsem už, co to je. Je to hnus ty věci, kyberšikana je hnus." "Já ne, nevím o nikom." "Zatím ne, něco málo jsem slyšela." "Když někdo někomu ubližuje přes internet, přes SMS."
Projekt vznikl ve spolupráci města a policie České republiky.
Šárka Šmatelková, kurátorka sociální prevence: "Tento projekt vznikl v rámci iniciativy města, protože jsme psali spoustu projektů jak na kraj, tak na ministerstvo vnitra a projekt finančně podpořen nebyl, pak to vzalo pod záštitu samotné město. Potřeba je především z řad žáků a studentů, kteří nejenom kyberšikanu na vlastní kůži prožívají a jsou nuceni ji v reálu čelit."
Program se zaměřuje na předcházení vzniku, zmírnění již existujících projevů či zastavení šíření kyberšikany u žáků a studentů. Pedagogové pak získají informace v oblasti závislostí na počítačích se zaměřením na rizikové chování na internetu.
Ivana Májková, odbor sociálních věcí: "Tenhle projekt by měl být součástí sociální prevence, cíleného působení na děti školního věku v těch nejrizikovějších oblastech, ke kterým kyberšikana určitě patří."
Preventivní program Mluvte s námi o kyberšikaně není nárazovou osamocenou záležitostí. Měl by skončit v listopadu a celkem osloví na osm stovek mladých posluchačů.