Malotřídní školy bruntálského okresu vypracovaly projekt, který podpořila i Evropská unie. Vzájemná spolupráce je pro ně bezesporu výhodná, ba takřka nezbytná.
Martina Lajmstrová, mluvčí projektu: "Jedná se o projekt, kdy jak jednotlivé školy, tak kantoři a obecní úřady spolupracovali a vytvářeli propagační materiály obce, místa kde žijou. Společně vytvářeli nové učebnice, které zahrnují různé aspekty života obcí, ale jsou samozřejmě i učebním materiálem například pro výuku matematiky, fyziky, vlastivědy atd."
Projekt vzájemné spolupráce byl dlouhodobý a rozsáhlý. Přinesl i konkrétní výsledky - například nové učebnice šité žákům přímo na míru.
Martina Lajmstrová, mluvčí projektu: "Žáci se učili společně pracovat s novou informační technologií, vytvářeli prezentace. Součástí projektu byly i určité zážitkové pobyty, kurzy, společné výjezdy."
Olga Grossmannová, účastnice projektu: "Celý tento projekt vidím jako úžasnou věc, obrovský přínos pro celý region a hlavně pro ty děti, které se s tím seznámí. Seznámí se s okolím a budou zase něco víc vědět o tom našem Moravskoslezském kraji."
Slavnostního odpoledne na ukončení oficiální části projektu se zúčastnili i zahraniční přátelé a spolupracovníci. Projekt a jeho výsledky je nadchly.
Brynn Franklin, host projektu, Oxford: "Pocházím z Oxfordu v Anglii a mám přátele v Praze i v Olomouci, a toto je naše čtvrtá návštěva ve vaší zemi, ve které se mi opravdu velmi líbí. Opravdu nádherná země."
Bruce Blow, host projektu, Anglie: "Byl jsem v několika školách, učili jsme anglickou konverzaci a můžu říct, že jejich angličtina je v posledních letech velmi dobrá. Jezdím sem od roku 2002 za svými přáteli, mám jich zde mnoho, někteří učí angličtinu i na vysokých školách. Moc se mi u vás líbí."
Projekt svým dopadem výrazně překročil hranice bruntálského okresu. Jednoznačně ukázal, že málotřídní školy jsou i v dnešní době životaschopné a mají pro vesnice velký význam.