Oldřich Balán, mineralog: "Má složení kovů, které se na zemi vůbec nevyskytuje. Je v tom zlato, platina, stříbro, železa minimálně. Analýza byla dělaná ve výzkumném ústavu v Bratislavě."
Meteority je teoreticky možné najít vlastně všude. Denně jich na zemský povrch dopadá velké množství.
Oldřich Balán, mineralog: "Asi se bude jednat o bolid, nález Ptačí hora, Nové Heřmanovy. Je to rok 1986, nereaguje na detektor, je to lehké a řeže to sklo. Detektor to nebere."
Najít meteorit je ale velice těžké. Na první pohled se většinou příliš neodlišuje od obyčejných kamenů. Jenom vycvičené oko člověka se spoustou znalostí pozná, že se jedná o vzácný nález.
Oldřich Balán, mineralog: "Nalítal jsem tisíce kilometrů po horách, sbíral minerály a občas jsem narazil na něco, co se odlišovalo od ostatních kamenů. Tak jsem to zvedl, vzal jsem to domů a pak jsem po čase zjistil, podle knih a tak dále, že se jedná o zvláštní věc. Každý nález je nutné řádně prozkoumat."
Mnohdy jenom podrobná vědecká analýza ve specializované laboratoři potvrdí, že se skutečně jedná o meteorit.
Oldřich Balán, mineralog: "Já si myslím, že to je náhoda, protože meteorit při průletu atmosférou většinou shoří. Málokdy se ten kus uchová ve stavu, aby byl viditelný. Odborník meteorit pozná, protože se dělají různé anylýzy, ale laik má problém. Já dělám různé nábrusy, nebo kámen i říznu a vím, co v něm je."
Oldřich Balán minerálům, nerostům zasvětil svůj život. Jeho rozsáhlé sbírky obdivují i věhlasní odborníci.