Letošní akademie Polárky je u sedmá v pořadí. Také letos na ni vystoupili hosté a přátelé, například klienti rýmařovské Buřinky.
Marcela Kovářová, ředitelka Polárky: "Cílem každé akademie je, abychom předvedli vše sponzorům, známým, příbuzným, co se naši uživatelé za celý rok naučili, co dělali v terapiích, jak se posunuli."
Práce s klienty Polárky vyžaduje od terapeutů individuální přístup. Kromě toho má i další osobité zvláštnosti.
Kristýna Bridziková, terapeutka: "Každopádně tráví volný čas tím, že nacvičují scénky, ať už je to pohádka, tanec, takže se tím baví."
Jakub Holčapek, terapeut: "Je zapotřebí zaměřit se na detaily, mít trpělivost. Je to běh na dlouhou trať."
Peníze, peníze a ještě jednou peníze. Tak by se dali stručně shrnout největší potíže Polárky a ostatních obdobných zařízení.
Petr Rys (nez.), starosta Bruntálu: "Za poslední léta jsem tady byl několikrát a chtěl bych Polárce nejenom poděkovat za práci, kterou dělají pro klienty, ale také jim popřát co nejvíc úspěchů do budoucnosti co nejvíc financí na jejich činnost."
Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje: "Já si myslím, že ve společnosti musí být určitá míra solidarity. Tím, že zastávám dvě funkce - hejtmana a senátora, tak jsem se rozhodl senátorský plat věnovat právě Polárce."
Zařízení typu bruntálské Polárky hrají nezastupitelnou roli. Ne vždy je ale společnost dostatečně oceňuje.