Bruntál leží v podhůří Jeseníků, nedaleko jeho nejvyšší hory Praděd v nadmořské výšce kolem pěti set metrů nad mořem a má poměrně drsné podnebí. Pro zahrádkářství a ovocnářství tedy podmínky ne zrovna ideální. Zahrádkáři se ale nenechali odradit.
Více než polovinu pěstovaných ovocných stromků na Bruntálsku přestavují jabloně. Tak je tomu ostatně v celé České republice.
Zdeňka Orságová, květinářka: "Zájem je samozřejmě nejvíc o jabloně. Jabloně tady pěstují v naprosté pohodě i zákazníci, kteří nikdy zahrádku neměli. Po jabloních další jsou švestky, hrušky, višně, třešně. Samozřejmě ty švestky nejvíc, protože se pálí slivovice."
S pravými domácími švestkami je však problém. Tak jako všude jinde trpí chorobou zvanou šarka. Ovocnáři by se proto měli zaměřit raději na odrůdy, které jsou vůči této chorobě odolné.
Zdeňka Orságová, květinářka: "Největší zájem je o domácí švestku ta je nejlepší na pálení slivovice, ale bohužel v těchto podmínkách nemá ta švestka tak dobré podmínky."
Na Bruntálskou se ale dá s úspěchem vypěstovat i náročnější ovoce, jako jsou například broskve. Vyžaduje to ale přece jenom více znalostí a zkušeností a především více práce.
Zdeňka Orságová, květinářka: "Broskev se dá pěstovat v těchto podmínkách, ale je to už pro takové fajnšmekry, kteří se tomu věnují, kteří tomu dají skutečně všechno - kvalitní půdu, kvalitní hnojení, chrání to před zimou. V takovém případě se to tady dá krásně vypěstovat."
Choulostivější stromky potřebují a vytrvalou péči a soustavnou ochranu. Jenom potom přinášejí ovoce.
Zdeňka Orságová, květinářka: "Chráníme je před zimou kvalitním hnojením, kvalitní zeminou, repelenty proti okusu a spoustou dalších preparátů."
Pro bruntálské zahrádkáře platí více než pro jejich kolegy z úrodnějších oblastí latinské heslo Per aspera ad stra - Přes nesnáze ke hvězdám.