Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Většina zastupitelů Frýdku-Místku schválila na svém posledním zasedání přímý nákup Českého domu od soukromého vlastníka. Pro město jde o významnou investici.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď je před námi obrovský úkol. A to je tu budovu dát dohromady. Oživit ji a vrátit ji tomu městu, ve smyslu tak, aby ji mohli užívat občané. A ten úkol je těžký. Ale my jsme na něj připraveni. Je důležité také zmínit cenový vývoj. To znamená, že ještě v roce 2021 byl tento objekt nabízen za 25 milionů. Nakonec po těžkých jednáních se to podařilo městu schválit za 19,9 milionů. To znamená, že to je výsledek jednání s prodávajícím. A jedná se o přímý prodej. To znamená, že to nebylo v dražbě, která nikam nevedla."

Na zastupitelstvu se objevila také otázka, která vyvolala bouřlivou diskuzi, z čeho a jak bude financován nákup a následná oprava Českého domu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedna z těch námitek bylo, že se ten dům bude financovat zvýšením nějakých daní a tak dále. Je to totální nesmysl. Zrovna tento nákup bude realizován z rezervy na městské investice. To znamená, že my máme ty peníze připraveny na to. A za další, jak jsem avizoval už před dvěma lety. Vytvořili jsme rezervu na městské investice. Je to jakýsi fond, ve kterém se shromažďují veškeré prostředky, které jsou volné. A které má město z prodeje nepotřebného nemovitého majetku. Je to tak, aby se ty peníze uchovaly právě na tyto účely. A z této rezervy budeme financovat i opravu nedaleké Záložny a Národního domu."

Město chce v budově zřídit prostory pro Středisko volného času Klíč. Díky tomuto plánu může významnou část rekonstrukce pokrýt také dotace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Domnívám se, že ihned po ukončení všech náležitostí týkajících se toho nákupu, tak zahájíme okamžitě práce, které povedou k odstranění těch nebezpečných věcí, jako je zatékání, jako je odstranění těch statických problémů. A budou zahájeny práce, které povedou k tomu, ať ten objekt dál nechátrá. Dojde k jeho vyklizení, k jeho vyčištění."

Město i prodávající už podepsali kupní smlouvu. Nyní tedy probíhá proces převodu nemovitosti na katastrálním úřadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Dům na Kostikově náměstí chce Frýdek-Místek kvůli nevýnosnosti prodat

14. září 2023 13:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.

Frýdek-Místek nakonec Český dům nekoupil, vydražil ho jiný zájemce

25. září 2023 14:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Několik měsíců plánoval Frýdek-Místek, že by pořídil Český dům. Měl to být ideální prostor pro vybudování rodinného centra. Soukromý vlastník ale nemovitost prodával v dražbě. Město se do ní nakonec příhozem nezapojilo. Dům ale za 22,5 milionu vydražil někdo jiný.

Hodnocení roku 2023 ve Frýdku-Místku pohledem náměstka pro správu majetku

Příspěvky na obědy do škol, hospodaření s majetkem nebo podpora prioritních sportů. To byla hlavní témata hodnocení roku 2023 ze strany náměstka Frýdku-Místku Radovana Hořínka.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu
Vydáno 1. července 2024 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

Většina zastupitelů Frýdku-Místku schválila na svém posledním zasedání přímý nákup Českého domu od soukromého vlastníka. Pro město jde o významnou investici.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď je před námi obrovský úkol. A to je tu budovu dát dohromady. Oživit ji a vrátit ji tomu městu, ve smyslu tak, aby ji mohli užívat občané. A ten úkol je těžký. Ale my jsme na něj připraveni. Je důležité také zmínit cenový vývoj. To znamená, že ještě v roce 2021 byl tento objekt nabízen za 25 milionů. Nakonec po těžkých jednáních se to podařilo městu schválit za 19,9 milionů. To znamená, že to je výsledek jednání s prodávajícím. A jedná se o přímý prodej. To znamená, že to nebylo v dražbě, která nikam nevedla."

Na zastupitelstvu se objevila také otázka, která vyvolala bouřlivou diskuzi, z čeho a jak bude financován nákup a následná oprava Českého domu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedna z těch námitek bylo, že se ten dům bude financovat zvýšením nějakých daní a tak dále. Je to totální nesmysl. Zrovna tento nákup bude realizován z rezervy na městské investice. To znamená, že my máme ty peníze připraveny na to. A za další, jak jsem avizoval už před dvěma lety. Vytvořili jsme rezervu na městské investice. Je to jakýsi fond, ve kterém se shromažďují veškeré prostředky, které jsou volné. A které má město z prodeje nepotřebného nemovitého majetku. Je to tak, aby se ty peníze uchovaly právě na tyto účely. A z této rezervy budeme financovat i opravu nedaleké Záložny a Národního domu."

Město chce v budově zřídit prostory pro Středisko volného času Klíč. Díky tomuto plánu může významnou část rekonstrukce pokrýt také dotace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Domnívám se, že ihned po ukončení všech náležitostí týkajících se toho nákupu, tak zahájíme okamžitě práce, které povedou k odstranění těch nebezpečných věcí, jako je zatékání, jako je odstranění těch statických problémů. A budou zahájeny práce, které povedou k tomu, ať ten objekt dál nechátrá. Dojde k jeho vyklizení, k jeho vyčištění."

Město i prodávající už podepsali kupní smlouvu. Nyní tedy probíhá proces převodu nemovitosti na katastrálním úřadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043829/frydek-mistek-chce-ihned-po-nabyti-ceskeho-domu-zacit-se-zachovnymi-pracemi-na-objektu