K jakým změnám vlastně ve městě dojde? Začneme teplou vodou. 56letá paní Brantalová bydlí v domě ve Frýdku-Místku třicet let. Do objektu dodává vodu městská společnost Distep. Když chce paní Brantalová třeba umýt nádobí, na teplou vodu si nějakou chvilku počká.
Alena Brantalová, obyvatelka Frýdku-Místku: "Dost dlouho se musí odpouštět teplá voda, než vůbec teče. Až dvě minuty určitě."
Čím déle paní Brantalová na teplou vodu čeká, tím více jí samozřejmě spotřebuje. Důvodem je vzdálenost zdroje, odkud voda do domů putuje. Proto ve městě budou nově instalovány nové patní měřiče.
Petr Jonas, ředitel městské společnosti DISTEP: "Ty mají za cíl exaktně měřit spotřebu jednotlivých objektů."
Jinými slovy: každý zaplatí tolik kubíků vody, kolik vyplýtval. Navíc nekonečné čekání na teplou vodu skončí. Měřičů bude ve městě 524 a vyjdou na 38 milionů korun. Financovat se ale budou v průběhu 16 let. Proto také k dramatickému zdražování nedojde.
Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Dělá to zvýšení ceny o necelé 1 %. Vyjádřeno v korunách o korunu dvacet."
A cena tepla? Ta také poroste.
Petr Jonas, ředitel městské společnosti DISTEP: "Meziroční nárůst energií, ať elektrické či paliva, se do ceny tepla vždycky promítne."
Kromě toho firma investuje do kvalitnějších technických zařízení. To snižuje možné úniky energie a tím ji i šetří.
Milan Wagner, mluvčí dodavatele tepla pro ČR: "My v našem kraji vyrábíme teplo hlavně na bázi spalování černého uhlí."
Ve FM je předpokládaný nárůst bezmála 6 %. Letos by to mělo být 537 korun za GJ. Republikový průměr pro letošní rok je 501 korun za GJ.